Torsdagstippet: En ny generation af BASIC

Hjemmedatamaternes Basic er tilbage med fornyede kræfter. Skriv 3D-spil og professionelle applikation i det gode, gamle Basic-sprog, hvis du altså stadig kan huske, hvordan man gjorde.

Der var engang, hvor man blot kunne tænde sin computer og sætte sig til at skrive interessante programmer i Basic.

Sådan fungerede næsten alle hjemmedatamater før 16-bit og 32-bit tog over i form af Amiga'en og pc'en.

Med disse maskiner blev Basic reduceret til blot et program blandt mange andre, og Basic-programmering uddøde stort set.

I hvert fald indtil Microsoft lancerede Visual Basic, som var og er et stærkt udviklingsværktøj, men ikke så let at gå til og heller ikke ligefrem billigt.

Men frygt ikke. De gode gamle dage er vendt tilbage i form af produkterne BlitzBasic, DarkBasic og PureBasic, der begge er stærke og let tilgængelige Basic udviklingsmiljøer med rigelig understøttelse af både 2D- og 3D-grafik samt lyd og sprites.

Tre gange BlitzBasic

BlitzBasic eksiterer i tre forskellige udgaver, hvor det største produkt, Blitz3D, er et dedikeret spiludviklingssystem centreret omkring 3D-grafik og styring af spil.

Man skal ikke skrive ret mange linjer Basic, før man har den flotteste 3D-grafik kørende rundt på pc'ens skærm.

Man kan også vælge BlitzMax-udgaven, hvor Basic-programmerne kan kompileres til at køre både på Windows, Mac OS X og Linux. Endelig er der også BlitzPlus, som er beregnet til 2D-spiludvikling samt mere almindelige applikationer.

DarkBasic kontrollerer DirectX

DarkBasic lover, at helt almindelige pc-brugere nemt kan kontrollere Microsoft DirectX med DarkBasic, og det er faktisk korrekt.

Med nogle få kommandoer flyver grafikken rundt på skærmen; noget som kræver væsentlige mere kode med C eller C++ eller tilsvarende sprog.

DarkBasic lægger ikke skjul på, at det især er computerspil man kan udvikle med de nye Basic-kommandoer, man finder i programmet.

Hvor man i gamle dage skulle være glad for en sprite, får man i DarkBasic både double-buffering (en essentiel teknik ved spiludvikling), kollisionssignaler, MP3-afspilning, gennemsigtighed og meget mere.

PureBasic lover effektiv kode

PureBasic lover hurtige og kompakte programmer, der kan køre på flere platforme. Foreløbig understøttes Windows, Linux, Mac OS X og endda AmigaOS, og selvfølgelig understøttes også både 2D- og 3D-grafik samt assemblerkode, der kan skrives direkte i Basic-koden.

Her er altså Basic'en for dem, der virkelig savner de gamle dage, og gerne vil skrive både programmer og spil uden at skulle lægge arm med mere komplicerede sprog. Fokus er mindre underholdning og større på effektiv kode, hvis man har den slags som prioritet.

Mere nostalgi

Hvis al snakke om BASIC har fået dine øjne til at løbe i vand af bare nostalgi, så er her to artikler mere som kan skabe en hel syndflod:

Sådan spilles gamle DOS-spil på din nye PC og Genbrugsguld - og nostalgi, hvor du kan genopleve ungdommen med de gode, gamle spilleklassikere. Bare fordi den oprindelige hardware forlængst er skrottet, kan man stadig nyde spillene på pc'en...

Læses lige nu

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job