Artikel top billede

Hans Dürke Bloch (th.) og forretningspartner Thommas Ludvig købte sig i 2020 ind i CopyCare – det selskab, der i dag hedder CCIT. (Foto: CCIT)

Hans Dürke Bloch vil opkøbe stribe af danske it-selskaber i et blødende marked: ”En fantastisk mulighed”

Siden 2020 har Hans Dürke Bloch arbejdet på at opkøbe danske it-selskaber og samle dem under én koncern. Han ser de nuværende rystende markeder som "en fantastisk mulighed" for at købe flere it-selskaber på tilbud.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Vil have koncernen ud over Danmarks grænser
  • Atea, Itm8 og Danoffice er konkurrenter
649
3:15 min
”Der er blod i gaderne,” siger Hans Dürke Bloch, medejer og administrerende direktør i CCIT.

Han henviser til de seneste ugers blodrøde aktiemarkeder, der er et symbol på den usikkerhed og frygt for økonomisk tilbagegang, som Donald Trumps handelskrig har kastet af sig.

Men hvor andre ser uro og uforudsigelighed, ser Hans Dürke Bloch forretningsmuligheder.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

EU vil gøre det lettere for dig at sammenligne smartphones: Nu skal alle nye telefoner udstyres med dette mærkat

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Google-stifter kræver 60 timers arbejdsuge: Sådan går det i it-virksomheder, som går den anden vej og tilbyder nedsat tid

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Schultz-direktør Bo Haaber: Sådan vil kommende kæmpe-reform i kommunerne komme til at ramme offentlig it

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kommunal strid får Microsoft til at sætte milliardplaner om nyt datacenter på pause

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Københavns Kommune ønsker økonomisk kompensation af KMD: Helt nyt it-system er skyld i kritiske problemer