Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Memento Media)

AI-ekspert med opsang til chefer: ”Sidder man som stor virksomhed og er overrasket over ChatGPT, så har man som ledelse sovet i timen”

Søren Christian Søndergaard Poulsen har arbejdet med kunstig intelligens i 15, men ingen har lyttet, når han har fortalt om mulighederne i teknologien – lige indtil ChatGPT udkom. Men ChatGPT burde ikke, have været den overraskelse, det var for mange, siger han.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • "Det, der i virkeligheden har været det mest overraskende for mig, er, at så mange har været så uforberedt på AI"
254
1:30 min
Søren Christian Søndergaard Poulsen har arbejdet med data og kunstig intelligens i mere end 15 år. Han har brugt årevis på at holde foredrag og fortælle omverdenen om mulighederne ved AI - men ingen har gidet lytte til ham.

Lige indtil ChatGPT blev lanceret i november 2022, og siden har ingen pludselig kunne få nok af kunstig intelligens.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Norlys’ overtagelse af Ewiis fibernet-forretning trækker ud: Ventes først på plads til sommer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen vil indføre aldersgrænse for brug af sociale medier i Danmark

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ifølge USA udgør Rusland pludselig ikke længere nogen cyber-trussel: Dubex-direktør Jacob Herbst er bekymret

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Datoen sat for Region Syddanmarks kæmpe GDPR-sag i Vestre Landsret

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

EU slår fast: Forbudt uden videre at overlade alle beslutninger til algoritmer - sådan skal reglerne forståes


White paper
TIDSBEGRÆNSET KAMPAGNE: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner GRATIS.