Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Åbning af Microsofts danske datacentre svæver i det uvisse

Præcis tre år efter, at Microsoft under fanfarer præsenterede sine planer om tre store datacentre i Danmark, har selskabet intet bud på, hvornår danske kunder kan begynde at bruge centrene.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Microsofts danske datacentre.
740
3:45 min
Præcist tre år efter, at Microsoft præsenterede sine planer om at åbne tre store datacentre i Danmark, har selskabet fortsat intet bud på, hvornår datacentrene åbner for de danske kunder.

Selskabets præsenterede sine planer om de store datacentre på dansk jord for præcist et år siden, nemlig 7. december 2020, til et stort anlagt pressemøde i selskabets danske hovedkvarter i Lyngby nord for København.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren