Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

Styringen af kritiske it-systemer i det offentlige sejler: Mangler overblik og har for dårlige handlingsplaner

Selvom der er fremgang at spore, så mener statsrevisorerne ikke, at de danske myndigheder styring af deres kritiske it-systemer er tilfredsstillende.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på kritikken fra Statsrevisorerne
  • Få indblik i resultaterne af Rigsrevisionens undersøgelse
413
2:15 min
De danske myndigheders porteføljestyring af deres kritiske it-systemer er ikke tilfredsstillende.

Det slår Rigsrevision fast i en ny undersøgelse, der skal kortlægge de danske myndigheder styring af deres kritiske it-systemer, hvor nedbrud kan have alvorlige følger for borgere, virksomheder og samfundet som helhed.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

EU vil gøre det lettere for dig at sammenligne smartphones: Nu skal alle nye telefoner udstyres med dette mærkat

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Google-stifter kræver 60 timers arbejdsuge: Sådan går det i it-virksomheder, som vælger den anden vej og tilbyder nedsat tid

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Schultz-direktør Bo Haaber: Sådan vil kommende kæmpe-reform i kommunerne komme til at ramme offentlig it

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kommunal strid får Microsoft til at sætte milliardplaner om nyt datacenter på pause

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Københavns Kommune ønsker økonomisk kompensation af KMD: Helt nyt it-system er skyld i kritiske problemer