Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

EU-lande vil kryptering til livs i nyt forslag: Danmark ønsker at skanne krypterede beskeder mellem EU-borgere

Et lækket arbejdsdokument fra det Europæiske Råd viser en bred opbakning til at helt eller delvist omgå end-to-end kryptering. Danmark er et ud af 15 EU-lande, der udtrykker opbakning til en vis form for scanning af krypterede beskeder for ulovligt indhold

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan en lang række EU-lande ønsker at skanne krypterede beskeder
  • Få indsigt i Danmarks position, og hvilke forbehold Danmark har
573
3 min
Et forslag til en omfattende omkalfatring af, hvordan kryptering benyttes tager form fremgår det af et lækket arbejdsdokument fra Det Europæiske Råd.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Se listen: Disse 10 it-færdigheder kaster den højeste løn af sig lige nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Verdens vigtigste sårbarhedsdatabase var få øjeblikke fra at lukke: Det bør være et wake up-call for os alle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Klaus Koefoed Eriksen står i spidsen for stor europæisk cloud-leverandør: "Vi oplever stor interesse for europæiske cloud-alternativer"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Brødrene Trackman slår sig til ny salgsrekord på 1,8 milliarder kroner – men USA-afhængighed kaster skygger over fremtiden

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Oracles danske ERP-forretning: Vi mærker intet til kritisk stemning over for amerikansk tech