Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede Ikon

(Foto: Lunar)

Lunar kæmper med at skaffe kapital til opkøb: Norsk bankdirektør "regner med, at Lunar opfører sig som planlagt"

Aktiekursen hos norske Instabank er faldet med over 20 procent, efter at det er kommet frem, at Lunar har store udfordringer med at skaffe kapital nok til opkøb. Direktør for Instabank siger til Børsen, at der ikke har været andre potentielle købere i processen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder Instabanks direktør sig til Lunars udfordringer med at skaffe kapital
255
1:30 min
Lunar kæmper med at skaffe nok kapital til at gennemføre annonceret opkøb af norske Instabank til omkring en milliard kroner.

I maj afviste det norske finanstilsyn Lunars ansøgning om opkøbet som følge af en vurdering af Lunars "nuværende økonomiske situation og tilgængelige finansielle ressourcer."

I går kom det så frem, at Lunar stadig har store udfordringer og nu direkte har meddelt Instabank, at der trods et købshåndslag i marts stadig ikke er finansiering på plads.

  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis


Læses lige nu