Artikel top billede

Europcar efter hackerangreb: Sådan har hackerne fået adgang til vores system - og måske adgang til danske kunders data

Der er en risiko for, at kundeoplysninger kan udnyttes til identitetstyveri eller svindel med betalingskort, oplyser Europcar efter at have sendte et ukendt antal advarselsmails ud til sine kunder.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad Europcar skriver efter et hackerangreb, der har sat kunders personoplysninger på vippen.
432
2:15 min
Europcar har stadig ikke et overblik over hvem eller hvor mange af selskabets kunder, der er berørt af det hackerangreb, som Computerworld tirsdag berettede om fik biludlejningsselskabet til at sende advarsler ud til sine kunder.

Angrebet betød, at virksomheden måtte skrive ud og advare et ukendt antal kunder om muligt misbrug af deres personoplysninger.

Du kan læse mere om angrebet her: Europcar hacket: Cyberkriminelle har haft adgang til danske kunders persondata - misbrug kan være i gang

I en mail til Computerworld skriver Europcar onsdag:

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Norlys’ overtagelse af Ewiis fibernet-forretning trækker ud: Ventes først på plads til sommer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen vil indføre aldersgrænse for brug af sociale medier i Danmark

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ifølge USA udgør Rusland pludselig ikke længere nogen cyber-trussel: Dubex-direktør Jacob Herbst er bekymret

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Datoen sat for Region Syddanmarks kæmpe GDPR-sag i Vestre Landsret

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

EU slår fast: Forbudt uden videre at overlade alle beslutninger til algoritmer - sådan skal reglerne forståes


White paper
TIDSBEGRÆNSET KAMPAGNE: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner GRATIS.