Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Rigsrevisionen retter voldsom kritik mod økonomien i skandaleombrust it-system: Intet overblik over prisen

Den økonomiske styring af det nye ejendomsvurderingssystem, der er blevet forsinket seks gange siden 2013, er yderst mangelfuld og utilfredsstillende. Sådan lyder kritikken fra Rigsrevisionen, der konkluderer, at der ikke længere er overblik over økonomien. Skatteministeriet forventes at efterspørge flere midler.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor galt det står til med den økonomiske styring af det nye ejendomsvurderingssystem
  • Sådan lyder kritikken fra Rigsrevisionen
  • Indblik i det kuldsejlede forløb
913
4:45 min
Rigsrevisionen retter en voldsom kritik mod Skatteministeriets økonomiske styring af det skandaleramte og stærkt forsinkede ejendomsvurderingssystem.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

CVE-databasen reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning