Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Microsoft Danmark nedtoner konsekvenser af ny EU-afgørelse: Her er selskabets korte forklaring

Afgørelsen fra EU-domstolen, der forkaster Facebooks overførselsgrundlag til USA, får ikke betydning for Microsoft kunder. Det slår selskabet fast, men den danske afdeling vil ikke stille op til interview om afgørelsen.

Premium Kun for abonnenter
Datatilsynet er sammen med sine europæiske kolleger gået i gang med at se nærmere på den seneste Schrems II-afgørelsen.

Den rejser ifølge tilsynet en række spørgsmål, der nu skal besvares om virksomheders grundlag for at overføre data til USA.

Derfor har Computerworld forsøgt at få et interview med Microsoft i Danmark om konsekvenserne af EU-dommen for de danske virksomheder, der bruger Microsofts løsninger, men her vil man ikke give nogen interviews om sagen.

I stedet henviser Microsoft Danmarks kommunikationsdirektør, Ditte Namer, til

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

CVE-databasen reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning