Artikel top billede

Dansk stjerne-CTO dropper 15-årig international karriere: Vender hjem til fremadstormende dansk softwarevirksomhed

Interview: Pablo Jensen har siden 2005 befundet sig i udlandet i forskellige topstillinger hos Thomson Reuters og senest Sportradar. I foråret sagde han sit job op. Han ønskede at prøve noget nyt og vende tilbage til Danmark. "Det har været en hård stilling. Jeg har boet i Schweiz i syv år og har haft mellem 150 til 250 rejsedage om året."

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er Pablo Jensens nye job
  • Derfor valgte han at sige sit gamle CTO-job op
  • Denne opgave står Pablo Jensen med hos sin nye arbejdsgiver
  • Hvorfor compliance er et spændende område at arbejde inden for
  • Den virksomhed han lader sig inspirere af i arbejdet med at opbygge en udviklingsorganisation
1.262
6:30 min
Pablo Jensen har indtil for ganske nyligt været CTO hos det internationale selskab Sportradar, der er en af verdens største leverandører af sportsrelateret data til betting-virksomheder, medier og andre organisationer.

Her havde han ansvaret for, at omkring 500 medarbejdere fordelt over det meste af verdenen brillerede inden for områder som cloud, datacenter, systemudvikling og vedligehold.

Men det er meget snart slut.

I februar tager Pablo Jensen hul på et helt nyt kapitel i han

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren