Artikel top billede

Her er de 21 mest lukrative it-købmænd: Vinderen har hævet indtjeningen med over 200 procent på fire år

Årets it-komet: De danske it-distributører leverer en pæn vækst i indtjening over de seneste fire år. De store spillere som Also og Arrow ECS er stadig et godt stykke fra toppen, som i år indtages af en it-købmand, der har haft fokus på et bredt produktkatalog.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er de 21 forhandlere der er med i Årets it-komet
  • Sådan har væksten taget sig ud i de seneste fire år
  • Se vinderne og taberne
426
2:15 min
I Årets it-komet har 21 virksomheder klaret minimumskravene for at komme med i underkategorien for distributører.

De købmænd, som klarer sig bedst i forhold til vækst i indtjening over en fireårig periode, skal findes blandt både mindre spillere, nichedistributører og enkelte af branchens helt store spillere.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren