Sikker kvantekryptering

Den ene dag truer kvantecomputere med at bryde al kryptering. Dagen i dag lover kvantekryptografien en fuldstændig sikker fremtidig kryptering. Forvirret? - så læs her, hvorfor kvantekryptering er sikker.

Dansk arbejde

I Danmark forskes der i avancerede teknikker i kvantekryptering, der kan give sikker kryptering i al overskuelig fremtid. Forskningen er samarbejde mellem fysikere og dataloger. De udnytter de enkelte fysiske elementarpartikler fotoner til at transportere informationer, der ikke kan læses af andre.

Dansk forskning

Ivan Damgaard forsker i kvantekryptering på Datalogi, Aarhus Universitet. Han er medstifter og medejer af virksomheden Cryptomathic, der er et software- og konsulentfirma indenfor kryptering. Han udtaler til PC World Online, at kvantekryptering er efterprøvet i praksis. Lyslederkommunikation baseret på fotoner kører på en prototype på Universitetet. Det nye er, at de kun bruger en enkel foton til at repræsentere en bit information. Fotonerne kan sendes over lysledere, der er op til 40-50 km lange. Det bruges til kvantekryptering. Det er en udfordring, at få teknikken til at køre på længere forbindelser. Problemet er, at fotonerne tabes over lange afstande.

Arbejdet med kvantekryptering foregår på Center for KvanteInformation, CKI. CKI er samarbejde mellem fysikere og datalogi i Århus fra henholdsvis Institut for Fysik og Astronomi (IFA) og DAIMI.

Metoden kan realiseres med standardkomponenter, så det er muligt at indføre den i praktisk anvendelse. De har kontakter til virksomheder. Men der vil gå et par år før der er et brugbart produkt.

Truslen

Truslen

Dagens krypteringsteknologi bygger på matematik og beregninger. Man sender et krypteret signal, som modtageren oversætter ud fra matematiske beregninger med en krypteringsnøgle. Det er muligt med ekstrem stor computerkraft at beregne krypteringsnøglerne og dermed bryde koderne. Så kan fremmede aflytte andres fortrolige kommunikation. Der er en udvikling i gang indenfor krypteringsteknikker, som bruger længere krypteringsnøgler og andre teknikker. Men samtidig bliver de computere, der kan bruges til at bryde koderne også stærkere.

Hvis vi får kvantecomputere, som vi omtalte i artiklen: Sådan fungerer fremtidens kvantecomputer, da vil de eksisterende krypteringsmetoder ikke være sikre mere. Kvantecomputerne har regnekapacitet og metoder, der kan udregne og bryde krypteringskoderne for alle de kendte teknikker, vi har i dag.

Kvantekryptering

Kvantekryptering

I CKI bruger man fotoner enkeltvis til at transportere informationer gennem lysledere. Fotonen er den mindste lyspartikel, der eksisterer. En foton bruges her til at transportere 1 bit gennem lyslederne. I dagens almindelige lysledere bruges lysimpulser, hvor en bit sendes med utallige fotoner.

For sikkerheden i kommunikationen betyder denne anvendelse af enkelte fotoner flere ting:

  • Da man bruger mindre enheder, bliver kommunikationen tilsvarende mere vanskelig at dekode og aflytte. Det giver en øget sikkerhed i kommunikation.

  • Da fotonen er en elementarpartikel, kan man ikke læse den eller måle på den, uden at påvirke dens tilstand. Dette giver det ultimative argument for sikker kommunikation, at en dekodning vil påvirke signalet. Bliver kommunikationen aflyttet, vil modtageren registrere, at der er forstyrrelser på forbindelsen. I forhold til de grundlæggede fysiske love er en passiv aflytning umulig.

    Hermed kan kvantesystemer på en og samme tid både levere den definitive kodeknuser og den definitive krypteringsteknik.

    Videre oplysninger

    CKI har en engelsk forklaring på kvantekryptografi på web-siden:
    http://www.cki.au.dk/qcrypt.html

    DR's Videnom har en artikel om kvante-koder på adressen: http://www.dr.dk/videnom/10telepo/kvantkod.htm

  • Læses lige nu

      KMD A/S

      Konsulent til KMD Health & Social

      Københavnsområdet

      Folkekirkens Nødhjælp

      ERP IT System Owner

      Københavnsområdet

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Bliv en del af vores team som Infrastruktursystem Specialist i Hvidovre!!

      Københavnsområdet

      Event: Computerworld Summit 2026 - København

      Digital transformation | København

      Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

      28. april 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

      Huy Duc Nguyen

      Norriq Danmark A/S

      Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
      Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

      Jimmi Overgaard

      Netip A/S

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

      Katrine Køpke Rasmussen

      Norriq Danmark A/S