Konsulentvirksomheden PA Consulting ser lyst på fremtiden for selskabets IT-konsulentydelser, som er et af kerneområderne i forretningen.
PA Consulting mistede ellers en fjerdel af sin omsætning sidste år. Den faldt med 116 millioner kroner til 342 millioner kroner.
Det gik også ud over overskuddet, der dykkede en tredjedel til 56 millioner kroner, men administrerende direktør Per Milleschou Christensen er ikke alt for ked af det. Han lægger vægt på, at nedturen skete på det udenlandske marked.
Derimod holder IT-konsulenter skansen, og der er ingen spareplaner.
PA Consulting Group A/S | Årsregnskab | |
Millioner kroner | 2002 | 2001 |
Omsætning | 342,4 | 458,5 |
Resultat af primær drift (EBIT) | 77,1 | 113,6 |
Resultat før skat | 81,2 | 117,2 |
Resultat | 56 | 81,7 |
Egenkapital | 49,4 | 33,4 |
Antal ansatte | 235 | 225 |
PA venter at hyre flere medarbejdere i 2003, og ifølge direktøren, vil der også blive brug for flere IT-konsulenter. Virksomheden har siden årsskiftet ansat 15 nye folk, hvoraf en tredjedel skal arbejde inden for IT-området.
PA's IT-konsulentydelser dækker bredt over blandt andet rådgivning om IT-investeringer og effektivisering og udvikling af systemer.