Problemer med opdatering til Office v. X

Flere brugere har oplevet at Office v. X til Mac ikke kan startes efter installation af Service Release 1.

I jagten på pirater er Microsoft med den netop frigivede Office v. X, Service Release 1 kommet til at genere en ganske pæn del af de brugere, der har en lovlig version af programpakken.

Som det har været praksis med tidligere opdateringer, har Microsoft også denne gang slettet en del af de serienumre, som florerer på nettet, men det ser umiddelbart ud til, at også en hel den lovlige serienumre nu ikke længere virker, da både læsere hos ComON's søstermagasin Mediamac samt Mac-brugere i resten af verden ikke kan få lov til at benytte deres Office v. X efter opdateringen.

Har man derfor endnu ikke opdateret sin Office v. X, anbefales det, at man tager en backup af sin Office inden der opdateres, så man nemt kan vende tilbage, hvis uheldet er ude.

Link:

  • Service Release 1
  • Læses lige nu

      Navnenyt fra it-Danmark

      Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
      Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
      Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

      Benjamin Terp

      Netip A/S