Oracle kræver 13 mia. kr. fra Google

Nu er det kommet frem at Oracle forlanger 13 mia. kr. for patentkrænkelse i Googles Android.

Artikel top billede

ComON har tidligere skrevet om patentstriden mellem Oracle og Android. Nu er det for første gang blevet sat et beløb på, hvor meget Oracle forlanger. Oracle kræver at Google skal betale 2,6 milliarder dollar eller mere end 13 mia. kr. for patentkrænkelse. Det fremgår af sagens dokumenter.

Sidste uge kom det frem at Oracle forlanger et milliardbeløb, men det nøjagtige beløb er først kendt nu.

I august sidste år blev Google sagsøgt af Oracle for patentkrænkelse i sin Java-implementering i Android. Oracle købte Java-selskabet Sun Microsystems sidste år og fik dermed rettighederne til de patenter, som er omtalt i søgsmålet.

Google har hyret mange tidligere Java-udviklere fra Sun – herunder også Google-chef Eric Schmidt, der stod i spidsen for Java-udviklingsholdet hos Sun – og Oracle mener altså, at Google bruger Java-relaterede teknologier uden den nødvendige licens.

Allerede fra starten har Google betegnet sagen som et angreb på hele open source-fællesskabet og altså ikke kun på Android. Den oprindelige Java-opfinder James Gosling har også betegnet Oracle som pengegrisk.

Men Microsoft har til gengæld brugt sagen som et argument mod Android. Microsoft antyder direkte, at producenter som bruger Android på deres mobiltelefoner skal regne med at komme til at betale licensomkostninger, hvis Oracle vinder sagen om Java-patenterne.

I sit svar til dommeren har Google afvist, at der skulle være tale om en krænkelse af syv konkrete Java-patenter i Android. Google henviser til, at Sun har gjort det muligt for alle at skabe deres egen implementering af Java Virtual Machine (JVM). Google har da også udviklet sin egen Dalvik VM, som bygger på Apache Harmony.

Oracle skyder igen og hævder at Google har krænket Java-licensen og forbrudt sig mod den centrale ”write once run anywhere” princip. Google har dermed fragmenteret Java og det skader både producenter og forbrugere, mener Oracle.

Det ventes at sagen skal for retten i november måned, hvis ikke Google og Oracle indgår et forlig inden dette tidspunkt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S