Microsoft beskytter mod cd-kopiering

Microsoft har i dag annonceret en ny komponent i Windows Media 9 produktserien, der skal hjælpe med at kopibeskytte digital information og skubbe Windows Media formatet længere frem i rampelyset.

Microsoft har udviklet et nyt softwareværktøj som skal hjælpe musik- og filmindustrien i kampen mod piratkopiering af cd'er og dvd'er. Det nye værktøj fra Microsoft skal bruges sammen med teknologi fra Suncomm og andre firmaer, som forhindrer at indhold fra konventionelle cd'er kan kopieres til pc'en.

Med det nye Windows Media Data Session Toolkit kan producenten tilføje et sekundært dataområde på cd'er og dvd'er, "second session", som kan indeholde musik, video eller andre data, som i modsætning til resten af indholdet frit kan kopieres til en pc. Det primære indhold er stadig låst, så det ikke kan afspilles på en computer.

Det sekundære indhold er beskyttet af Microsofts Digital Rights Management (DRM) teknologi. Alt dette indhold - alt fra komprimerede versioner af det primære indhold til ekstra interviews eller bonusnumre - kodes i Windows Media 9 formatet.

En talsmand fra Microsoft fortæller, at en bruger, der placerer en sådan dvd eller cd i en pc, kun vil have adgang til de data, der er gemt i WMA-format. Indholdet vil kunne afspilles på en vilkårlig kompatibel afspiller, som f.eks. RealOne.

Men producenten kan vælge at tilføje en række ekstra begrænsninger, f.eks. at sangene ikke må brændes på cd'er eller deles over internet. Det er også muligt at begrænse lydkvaliteten eller tilføje en holdbarhedsdato, hvorefter filen bliver ubrugelig.

Hvis redskabet vinder frem i musik og filmindustrien, betyder det et stort skridt frem for Microsofts WMA format på globalt plan. Verdens største uafhængige dvd- og cd-producent MPO International har allerede taget teknologien til sig. MPO laver cd'ere og dvd'er for EMI Virgin, Warner og Universal.

Pladeselskaberne EMI og Universal har allerede bekræftet, at man eksperimenterer med teknologien og overvejer at bruge den på musikudgivelser fra populære kunstnere.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Midtjylland

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse