Kvantecomputeren rykker tættere på

Forskere i Østrig har taget et stort skridt på vejen mod en funktionsdygtig kvantecomputer.

Forleden kunne østrigske forskere melde om et gennembrud i et eksperiment med ubrydelig kvantekryptering til datakommunikation. Der arbejdes samtidig på at udnytte kvantemekanikkens love til at bygge en egentlig kvantecomputer, og her er der også tegn på fremskridt. Forskere fra instituttet for eksperimentel fysik på universitetet i Innsbruck har gennemført et vellykket eksperiment, der tolkes som et stort skridt på vejen mod den første fungerende kvantecomputer.

I den nyeste udgave af tidsskriftet »Nature Physics« beskriver forskerne, hvordan det er lykkes at overføre en såkaldt kvantemekanisk sammenfiltrering mellem to ion-par. Denne sammenfiltrering (eng. quantum entanglement) er en af de afgørende forudsætninger for kvantekryptering og kvantecomputere. To sammenfiltrerede partikler opfører sig som en helhed, selvom de befinder sig forskellige steder. En måling på den ene partikel vil således også afsløre tilstanden for den anden partikel - uanset afstanden. Der er tale om en spøgelsesagtig forbindelse mellem de to partikler.

I det konkrete eksperiment er der brugt ioner til at lagre kvantetilstanden, men der kan også bruges fotoner, molekyler eller andre partikler. Forskerne har »fanget« fire ioner i en elektromagnetisk fælde og sammenfiltret dem til to par. De to par er ikke umiddelbart forbundet med hinanden. Men forskerne har så taget en ion fra hvert par og gennemført en såkaldt Bell-måling, som medfører at de to ioner bliver knyttet sammen. Og dermed bliver de to andre ioner i de to par også sammenfiltret - uden at de to partikler har været i kontakt med hinanden.

Denne informationsoverførsel (eng. Entanglement Swapping) er en afgørende forudsætning for at gøre visionen om en lynhurtig kvantecomputer til realitet. Mens den klassisk computer bruger bits - med to mulige tilstante, der ofte repræsenteres som 0 eller 1 - bruger kvantecomputeren de såkaldte qubits, der både kan være 0, 1 eller en superposition af de to tilstande. Det betyder at kvantecomputeren kan lagre langt mere og behandle data betydelig hurtigere end en konventionel computer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job