Kvantecomputeren rykker tættere på

Forskere i Østrig har taget et stort skridt på vejen mod en funktionsdygtig kvantecomputer.

Forleden kunne østrigske forskere melde om et gennembrud i et eksperiment med ubrydelig kvantekryptering til datakommunikation. Der arbejdes samtidig på at udnytte kvantemekanikkens love til at bygge en egentlig kvantecomputer, og her er der også tegn på fremskridt. Forskere fra instituttet for eksperimentel fysik på universitetet i Innsbruck har gennemført et vellykket eksperiment, der tolkes som et stort skridt på vejen mod den første fungerende kvantecomputer.

I den nyeste udgave af tidsskriftet »Nature Physics« beskriver forskerne, hvordan det er lykkes at overføre en såkaldt kvantemekanisk sammenfiltrering mellem to ion-par. Denne sammenfiltrering (eng. quantum entanglement) er en af de afgørende forudsætninger for kvantekryptering og kvantecomputere. To sammenfiltrerede partikler opfører sig som en helhed, selvom de befinder sig forskellige steder. En måling på den ene partikel vil således også afsløre tilstanden for den anden partikel - uanset afstanden. Der er tale om en spøgelsesagtig forbindelse mellem de to partikler.

I det konkrete eksperiment er der brugt ioner til at lagre kvantetilstanden, men der kan også bruges fotoner, molekyler eller andre partikler. Forskerne har »fanget« fire ioner i en elektromagnetisk fælde og sammenfiltret dem til to par. De to par er ikke umiddelbart forbundet med hinanden. Men forskerne har så taget en ion fra hvert par og gennemført en såkaldt Bell-måling, som medfører at de to ioner bliver knyttet sammen. Og dermed bliver de to andre ioner i de to par også sammenfiltret - uden at de to partikler har været i kontakt med hinanden.

Denne informationsoverførsel (eng. Entanglement Swapping) er en afgørende forudsætning for at gøre visionen om en lynhurtig kvantecomputer til realitet. Mens den klassisk computer bruger bits - med to mulige tilstante, der ofte repræsenteres som 0 eller 1 - bruger kvantecomputeren de såkaldte qubits, der både kan være 0, 1 eller en superposition af de to tilstande. Det betyder at kvantecomputeren kan lagre langt mere og behandle data betydelig hurtigere end en konventionel computer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S