Dansk forsker: Ingen grund til signatur-panik

En dansk professor i kryptologi er snart klar med et nyt og mere sikkert alternativ til SHA-1 standarden, som bruges i den digitale signatur. Men det understreges samtidig, at der ikke er grund til panik.

Mens kinesiske forskere har sat et stort spørgsmålstegn ved den internationale standard SHA-1, som bruges i TDC's digitale signatur, er en dansk krypterings-forsker på trapperne med en ny og langt mere sikker standard, SMASH. Den nye hash-algoritme bliver præsenteret på Fast Encryption konferencen i næste uge i Paris.

SMASH er udviklet af Lars R. Knudsen, der er professor i kryptologi ved Institut for Matematik på DTU. Han mener at det nye kinesiske forskningsresultat giver grund til bekymring, men ikke til panik. Den digitale signatur er fortsat sikker - også selvom kinesiske forskere har fundet en svaghed i hash-algoritmen SHA-1.

»De nye resultater fra Kina er meget imponerende. Men så må jeg også skynde mig at sige, at der altså er lang vej endnu, inden man kan snakke om, at den digitale signatur er knækket. En digital signatur består af to dele: en komprimeringsdel og en underskriftsdel. SHA-1 bruges kun i komprimeringsdelen og underskriftsdelen er ikke berørt af de nye resultater,« forklarer Lars R. Knudsen.

Den regnekraft der kræves for at udføre det nye angreb svarer til cirka 100.000.000.000.000.000.000.000 regneoperationer på en computer.

»Men selvom en regneoperation kan gøres lynhurtigt idag, så er der her tale om så mange af slagsen at kun få er istand til at udføre angrebet, mange bække små gør en stor å. Og selvom det skulle lykkes at lave disse beregninger, så betyder det ikke, at den retskafne bruger af den digitale signatur har grund til bekymring. Resultatet kan f.eks. overhovedet ikke bruges til at knække de signaturer, som jeg laver med systemet,« siger Lars R. Knudsen til ComON.

Hash-funktionen bruges til at fremstille et slags digitalt fingeraftryk af meddelelsen. Forskerne har fundet en metode til at duplikere dette fingeraftryk under særlige forhold.

»Det er den uærlige bruger, der kan forsøge at drage fordel heraf. I bedste fald er han istand til at generere to forskellige tekster, hvis digitale signatur er den samme. Da kan han underskrive den ene tekst, og så senere benægte dette, og fremvise den anden tekst som "bevis",« siger Lars R. Knudsen.

Han understreger at chancen for at finde to meddelelser med samme fingeraftryk, som rent faktisk indeholder meningsfuld tekst på forståeligt dansk, er forsvindende lille.

»De amerikanske myndigheder har tidligere i år anbefalet, at man startede forberedelserne til at udskifte SHA-1 med en af dens storebrødre, som amerikanere udviklede for flere år siden. Dette er nu bekræftet med den kinesiske resultat,« siger han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S