Dansk forsker: Ingen grund til signatur-panik

En dansk professor i kryptologi er snart klar med et nyt og mere sikkert alternativ til SHA-1 standarden, som bruges i den digitale signatur. Men det understreges samtidig, at der ikke er grund til panik.

Mens kinesiske forskere har sat et stort spørgsmålstegn ved den internationale standard SHA-1, som bruges i TDC's digitale signatur, er en dansk krypterings-forsker på trapperne med en ny og langt mere sikker standard, SMASH. Den nye hash-algoritme bliver præsenteret på Fast Encryption konferencen i næste uge i Paris.

SMASH er udviklet af Lars R. Knudsen, der er professor i kryptologi ved Institut for Matematik på DTU. Han mener at det nye kinesiske forskningsresultat giver grund til bekymring, men ikke til panik. Den digitale signatur er fortsat sikker - også selvom kinesiske forskere har fundet en svaghed i hash-algoritmen SHA-1.

»De nye resultater fra Kina er meget imponerende. Men så må jeg også skynde mig at sige, at der altså er lang vej endnu, inden man kan snakke om, at den digitale signatur er knækket. En digital signatur består af to dele: en komprimeringsdel og en underskriftsdel. SHA-1 bruges kun i komprimeringsdelen og underskriftsdelen er ikke berørt af de nye resultater,« forklarer Lars R. Knudsen.

Den regnekraft der kræves for at udføre det nye angreb svarer til cirka 100.000.000.000.000.000.000.000 regneoperationer på en computer.

»Men selvom en regneoperation kan gøres lynhurtigt idag, så er der her tale om så mange af slagsen at kun få er istand til at udføre angrebet, mange bække små gør en stor å. Og selvom det skulle lykkes at lave disse beregninger, så betyder det ikke, at den retskafne bruger af den digitale signatur har grund til bekymring. Resultatet kan f.eks. overhovedet ikke bruges til at knække de signaturer, som jeg laver med systemet,« siger Lars R. Knudsen til ComON.

Hash-funktionen bruges til at fremstille et slags digitalt fingeraftryk af meddelelsen. Forskerne har fundet en metode til at duplikere dette fingeraftryk under særlige forhold.

»Det er den uærlige bruger, der kan forsøge at drage fordel heraf. I bedste fald er han istand til at generere to forskellige tekster, hvis digitale signatur er den samme. Da kan han underskrive den ene tekst, og så senere benægte dette, og fremvise den anden tekst som "bevis",« siger Lars R. Knudsen.

Han understreger at chancen for at finde to meddelelser med samme fingeraftryk, som rent faktisk indeholder meningsfuld tekst på forståeligt dansk, er forsvindende lille.

»De amerikanske myndigheder har tidligere i år anbefalet, at man startede forberedelserne til at udskifte SHA-1 med en af dens storebrødre, som amerikanere udviklede for flere år siden. Dette er nu bekræftet med den kinesiske resultat,« siger han.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland