Nye produkter fra danske Googie

Danske Googie, der bl.a. står bag harddisk-produkterne Googie Sandwich og Googie Clamshell, har nu lanceret nye produkter.

Danske Googie, der bl.a. står bag harddisk-produkterne Googie Sandwich og Googie Clamshell, har nu lanceret nye produkter.

Den nye Googie Twist er, som andre Googie produkter, i et noget anderledes design (den minder om en amerikansk postkasse), og Googie Twist er fremstillet i polykarbonat, som bl.a. blev benyttet af Apple til deres første iBooks.

Polykarbonat er meget slidstærkt og har en høj brudstyrke, og den nye Googie Twist er uden blæser, hvilket gør den fuldstændig lydløs. Yderligere er vægten kun omkring 1 kg, hvilket gør den til en af de letteste eksterne 7200 RPM harddiske på markedet.

Googie Twist kommer med FireWire 400 eller USB2 og leveres udelukkende som 120GB version. Den kommer på markedet den 27. februar til en pris på kr. 2.596,- ekskl. moms.

Hvis man har behov for lagring af meget store datamængder burde Googie Orbit dække de flestes behov - den giver mulighed for at gemme helt op til 2000GB data.

Googie Orbit er fremstillet i mat aluminium og indeholder oliekølede blæsere, der stort set er lydløse, hvilket er en fordel hvis man f.eks. arbejder med video- eller musikredigering, hvor ekstern støj kan være generende, og Googie Orbit kan monteres i en 19" rack eller placeres på gulvet ved siden af computeren.

På forsiden af Googie Orbit er der placeret en række lysdioder, der fortæller om aktiviteten på de enkelte harddiske, og harddiskene skulle være nemme at udskifte ved eventuel nedbrud.

Googie Orbit tilsluttes en computer via FireWire 400, og det er endda muligt at seriekoble 12 2000GB Googie Orbit, hvis man skulle have et meget stort lagerbehov.

Sammenlignet med traditionelle SCSI løsninger er Googie Orbit naturligvis ikke lige så hurtig, men prisen pr. gigabyte er væsentlig lavere, hvilket kan være et vigtigt punkt for mange.

Googie Orbit frigives 27. februar, og priserne starter ved kr. 29.500,- eksl. moms.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren