NemID var ud for en hård weekend, skriver Version2.
Efter en java-opdatering havde voldt flere store problemer om fredagen, måtte NemID gennem et total nedbrud på to timer søndag aften.
Fredag aften gav en java-opdatering problemer for mange brugere. Hver gang man forsøgte at godkende transaktioner i netbanken mere en én gang i samme transaktion , fik man en fejlmeddelelse.
Nedbruddet søndag var ifølge DanID følgevirkning af et opdateringsjob, men blev løst hurtigt. Alle problemer skulle altså være løst nu – men det er tilsyneladende ikke alle brugere , der har den opfattelse.
En læser på Computerworld.dk beretter, at han har haft problemer siden en anden Java-opdatering blev gennemført for en uge siden.
”Og det er der stadig - kan kun logge på ca. hver 3. gang, og kan ikke overføre penge mellem konti, da man bliver smidt af. DanID siger det er bankens problem, og banken siger det er DanIDs problem,” skriver cw-læser Kim Lauritzen.
Jette Knudsen, der er PR-chef hos DanID, siger til ComON, at hun har forelagt sagen for DanIDs Incident Management, men at der tilsyneladende ikke er noget mønster at se i support-forespørgslerne. Der er altså tilsynelade ikke andre end Kim Lauritzen, der har de pågældende problemer fra forrige java-opdaering.
ComON vil gerne høre om læsernes oplevelse: Fungerer din NemID, som den skal og uden problemer?