Frederik Therkildsen

Cybersikkerhedsjournalist

Telefon

21742490

Linkedin

Se Frederik's LinkedIn profil

Jeg skriver om it-sikkerhed for Computerworld, hvor jeg dækker hackerangreb og dens konsekvenser for virksomheder og samfund.

Du kan altid skrive for tip. Din henvendelse bliver behandlet anonymt indtil andet er aftalt.

Jeg er uddannet fra Syddansk Universitet, og har tidligere arbejdet for ITWatch.
335 artikler på Computerworld

Frederik Therkildsen

Martin har i årtier råbt op om mere og bedre kryptering: Efter Donald Trump kom til magten, er det som om folk nu lytter

Interview: Opfinder og iværksætter Martin Staal Boesgaard har nu for alvor fået blod på tanden. Danmark har oplagte styrkepositioner inden for cybersikkerhed, påpeger stifter af PII Guard.

10. april 2025 kl. 13.07 | læs »

Ukraines techindustri er et økonomisk bolværk under krigen: Stormer frem trods russisk invasion

Selvom den Ukrainske økonomi er stærkt tynget af at være i krig, så er techindustrien i hastig vækst, viser ny undersøgelse.

9. april 2025 kl. 16.35 | læs »

Sådan vil CISO Søren Bank Greenfield lokke it-sikkerheds-talenterne til at arbejde for staten

Interview: Der er stor efterspørgsel efter sikkerhedsfolk. Samtidig er udbuddet lavt. Derfor kan medarbejdere vælge og vrage, hvor det offentlige ofte fravælges. Det er en fejl, mener CISO i Sundhedsdatastyrelsen, Søren Bank Greenfield.

7. april 2025 kl. 11.06 | læs »