29. november 2008 - 17:47Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Acer Aspire One eller MSI Wind?
Hej. Jeg vil bare høre jeres meninger om de to smarte netbooks Acer Aspire One og MSI WIND. - Jeg har hørt godt om begge, og den skal bruges til skolebrug og til hjemmebrug.
MSI'en er dyrere, men er den det værd?
Gerne om jeres erfaring med styresystemet Linux også.
MSI Wind med xp. Jeg så en anmeldelse på nettet med de to bærbar hvor de anbefalet MSI Wind, fordi Acer one havde meget blæser larm. Jeg ville altid vælge XP, så jeg ikke er begrænset af det lille næsten ubrugelig styresystem som Linux ofte er. Så er du os sikker på du kan bruge alle programmer, som kunne blive nødvendig. -Kan det svære ikke lige huske hvilken hjemmeside jeg så den på.
Bl. a på grund af størrelsen, lidt længere batteri tid (Acer kommer dog med et batteri der skulle kunne køre op til 7-8 timer) Men ellers er bade Acer og Msi meget lig hinanden og største forskel er mere eller mindre "kun" størrelsen
Det har MSI også, altså kommet med et batteri der kan køre op på et antal timer, jeg ikke husker. Jeg synes også, at det hele kan blive FOR småt, mht. ACER.
Mener du, at det at MSI'en er dyrere end Aceren er fordi, den er det bedre? Ifølge de to links du giver mig, der ser det ud som om MSI'en er mest populær?
Nej jeg mener ikke at den ene er bedre end den anden. Tror mest at pris diff. skyldes at Acer er billig pga af lav $ kurs og selvfølgelig at den er "mindre" i udgave.
Synes godt om
Slettet bruger
30. november 2008 - 18:03#9
"så jeg ikke er begrænset af det lille næsten ubrugelig styresystem som Linux ofte er" Og hvad er det så lige "aspgo" bygger den udtalelse på udover alm. uvidenhed
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.