19. september 2008 - 11:38Der er
10 kommentarer og 2 løsninger
hvordan laves en Crawler
Hey :D jeg sidder og overvejer at lave en søgemaskin med en Crawler som selv skal læse siderne osv.
jeg vil lave så den skal kunne inddele siderne i sprog (altså hvad sprog siden er )så man kan søge i det "land" man nu kommer fra.
og det Crawleren skal lede efter er freksimpel "onlinespil" så finder den en side hvor der ikke stå noget om onlinespil så skal den ikke sætte siden i databasen.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
PHP er et glimrende script-sprog til at lave en crawler i. Om det kan optimeres ved f.eks. at lave det i C/C++, er helt sikkert. Du bør også tilføje et tjek, at en side kun kan oprettes 1 gang og ikke søges yderligere, så du ikke ender i et loop. :o)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.