15. november 2006 - 11:44Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Atlas: timer control og update panel
Hej, Jeg er lige pludselig begyndt at få problemer med mit update panel. Ideen er at når en timer control opdatere så skal det kun være det der er indefor Update panelet.
Dette er har også virket tidligere, og jeg er ret sikker på jeg ikke har ændret noget, men det virker hverken på min egen maskine eller på serveren hvor koden skal afvikles.
Er der nogen der har et forslag til en løsning ?
Koden ser sådan ud: <cc1:ScriptManager ID="ScriptManager1" runat="server"> </cc1:ScriptManager>
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Kunne du ikke installere den lokalt ... Eller var det et problem der hvor du evt. uploader siden til? Jeg forstår stadig ikke helt din trigger ... Er det ikke miningen du vil bruge din timer? Mvh
Hej, ideen med timeren er at den køre en metode hver gang der er gået 5 sekunder. Problemet er at jeg lige pludselig hverken på webbet eller på min lokale maskine kan få timeren til at virke.
Og gennerelt så synes jeg at mit atlas eller ajax på min maskine ikke virker som det skal.
Ok ... Det kunne være at du skulle sikre at du kører med samme produkt på de involverede maskiner. Hvilken version kører du på de respektive maskiner? Mvh
Det er desværre afhængigt af hvilken version du benytter ... De eksisterende beta'er skal installeres i gac'en, eller også skal din applikation køre i full trust. Mvh
ok, jeg har nu lavet det hele om så den køre den nyeste beta, men når timer køre så opdatere den stadig hele siden i stedet for bare mit update panel ?
Altså et updatepanel med et eller andet content, der opdateres med et interval. Alt hvad du lægger for ovenstående updatepanel vil ikke blive berørt at den opdatering der sker vha. timeren. (Ovenstående fungerer med beta2).
hej, jo jeg kan sagtens få den vidst nu og timeren virker også fint, problemet er bare at timeren ikke længere kun opdatere det der er i update panlet men hele siden.
Perfekt ! jeg tror dit eksempel gjorde forskellen, jeg brugte ikke de der triggers tidligere, og det er åbenbart en nødvendighed i den nye beta... jeg siger mange tak det var bare kanon !!!... ligger du lige et svar ?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.