10. april 2001 - 10:27Der er
2 kommentarer og 2 løsninger
Flere mellemrum efter hinanden!
Hej jeg har et spørgsmål, som jeg ikke tror er svært. I den følgende kode trimmer Perl åbenbart alle mellemrum ned til kun ét. Hvordan skriver jeg en streng, der kun indeholder mellemrum.
Jeg har prøvet: print %20 x 10 ; men det giver også kun et mellemrum.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg sender 10 point til ljweb, der kom først, og 5 point til brianalbertsen, der næsten var med. Tak til sandie 2000 for din kommentar.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.