05. juni 2004 - 16:38Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Indexet i dremaweaver hvordan??
Hej, jeg er lige begyndt på at arbejde med dreamweaver men hvis jeg nu laver en startside der indeholder 3 frames. Hvordan gemmer jeg så siden under index, så den bliver brugt som forside???
Man kan jo kalde hver enkelt frame et eller andet, ex: 1, 2, 3 men når jeg starter siden fezt.dk skal den jo gå ind på fezt.dk/index hvordan??????
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hvis du kan se de grå streger som deler din side i frames - så klik på én af dem, og du har nu markeret dit frameset. Hvis du ikke ser de grå streger, så kan du få dem frem ved at gå i menuen - view - visual aids - frame borders.
Nu kan gemme dit frameset, da der vil stå "Save frameset as..." i menuen file.
Hvis du IKKE har fat i framesettet - står der blot - "save frame as"
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.