I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Du skal kigge på den selection der er lavet i "hovededitor". Noget i stil med: <script> window.onload = start;
function visMarkering() { if (hovededitor.document.selection.type=="Text") { tRange=hovededitor.document.selection.createRange(); alert(tRange.text); } }
function start() { hovededitor.document.designMode = 'On'; hovededitor.document.execCommand("2D-Position",false, true);
hovededitor.document.onselectionchange = function () { parent.visMarkering(); } } </script>
function visMarkering1() { if (hovededitor.document.selection.type=="Text") { tRange=hovededitor.document.selection.createRange(); alert(tRange.text); } }
function start() { hovededitor.document.designMode = 'On'; hovededitor.document.execCommand("2D-Position",false, true);
Jeg bøvlede lidt med det og fandt ud af at jeg ikke kunne få det til at virke fordi jeg også havde en onload i min body tag. Så virkede window.onload åbentbart ikke. Men tak for det simple eksempel. Så kunne jeg da se at det gerne skulle virke.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.