Apple brygger på banebrydende funktion: Kommende Apple Watch vil bruge kameraer til at skanne dine omgivelser

I fremtiden vil flere Apple-enheder blive udstyret med kameraer, der har AI-funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Meget tyder på at Apple i øjeblikket brygger på en række nyskabende AI-baserede funktioner til både Apple Watch og AirPods, hvor ny hardware bliver sammenkoblet med kunstig intelligens.

Amerikanske Bloomberg kan således fortælle, at Apple arbejder på flere fremtidige udgaver af både Apple Watch og høretelefonerne AirPods, der indeholder kameraer.

Tidligere har Apple – muligvis af privacy-hensyn – været tilbageholdende med at udstyre Apple Watch med kameraer.

Men formålet med kameraerne er ikke at gøre det lettere at tage billeder i hemmelighed, men derimod at blive bedre til at forstå de omgivelser, hvor brugeren befinder sig, og give dem mere relevante informationer.

Kan give flere oplysninger

Kameraet kan eksempelvis gøre navigation i områder mere præcis, men det kan også hjælpe brugerne med at oversætte skilte eller give dem oplysninger om forskellige fysiske objekter.

Ifølge Bloomberg kan kamera-udgaverne af Apple Watch allerede se dagens lys i løbet af de næste to år. Helt konkret vil kameraet blive placeret under selve skærmen på uret, mens der på det dyrere Apple Watch Ultra er overvejelser om at tilføje endnu et kamera i den digitale krone på siden af uret.

Overordnet set er brugen af kameraer en del af Apples satsning på såkaldt Visual Intelligence, som er en del af Apples kunstig intelligens-pakke, Apple Intelligence.

I dag baserer Visual Intelligence til iPhone sig i høj grad på ChatGPT fra OpenAI, men ifølge

Bloomberg er det planen, at Apple, i takt med at satsningen på den visuelle kunstige intelligens bliver øget, vil udvikle en stadig større del af løsningen inhouse og dermed blive mindre afhængig af OpenAI.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse