Støbejern er et mysterium: Digitalisering af dansk produktion er i fuld sving og giver håb om energibesparelser

Ved hjælp af videnskabelige modeller og kunstig intelligens åbner et nyt ph.d.-projekt ovnene hos jernstøberiet Tasso i Odense. Hvad der præcist sker, når smeltet jern støbes, har altid været et mysterium for støberierne, og svaret på det mysterium kan meget vel bane vejen for en digital transformation af hele branchen. Og direktøren håber på energibesparelser.

Artikel top billede

Indtil videre ser det lovende ud. Fra Tassos synspunkt har vi et mål om i gennemsnit at kunne producere 420 tons kontinuerligt støbejern om ugen, og en potentiel digitalisering af vores produktion kan hjælpe os med at nå vores mål, siger CEO i Tasso, Kristian B. Pedersen. (Foto: Sophia Juliane Lydolph/Tasso)

Ph.d.-studerende ved Danmarks Tekniske Universitet, Ashish Chawla, har siden 2020 været tilknyttet det danske jernstøberi Tasso i Odense.

Her er han godt i gang med at skrive sin afsluttende ph.d.-afhandling, der ved hjælp af avancerede matematiske modeller og kunstig intelligens skal danne grundlag for digitaliseringen af Tassos støbejernsproduktion.

Afhandlingen er opdelt i tre stadier, hvoraf første stadie netop er afsluttet og resultaterne offentliggjort i et anerkendt akademisk tidsskrift om støberiteknik.

Gennem udviklingen af en matematisk og videnskabsbaseret model forsøger første stadie at simulere, hvad der helt præcis sker, når det smeltede jern i Tassos smelteovne støbes til strengstøbt støbejern.

Ved at simulere dén proces er det nemlig muligt at lokalisere de bedste steder at placere sensorer, der skal understøtte den efterfølgende digitalisering af støbejernsproduktionen.

“Hvad der egentlig sker, når det smeltede jern ledes ud af ovnene og ind i formen, har indtil nu været et stort mysterium for hele støberibranchen, man kan næsten kalde det en form for sort boks. Det har gjort det enormt svært at digitalisere og dermed automatisere støbejernsproduktion”, siger Ashish Chawla.

Hvordan digitaliserer man produktionen?

Han forklarer, at de næste stadier af hans afhandling skal undersøge nærmere, hvordan man digitaliserer produktionen:

“Her vil den matematiske model, der simulerer støbeprocessen, blive integreret med dataanalyse og kunstig intelligens for at opnå bedre kontrol over fremstillingsprocessen. Teknologien vil på den måde danne grundlag for digitalisering med henblik på effektivisere arbejdsgangene, øge produktionens robusthed og reducere energiforbruget, så der er også et bæredygtigt aspekt inde over,” siger han.

CEO i Tasso, Kristian B. Pedersen, er meget begejstret for projektet og ser et stort potentiale i at digitalisere støbejernsproduktionen – både for Tasso selv og for støberibranchen som helhed:

“Indtil videre ser det lovende ud. Fra Tassos synspunkt har vi et mål om i gennemsnit at kunne producere 420 tons kontinuerligt støbejern om ugen, og en potentiel digitalisering af vores produktion kan hjælpe os med at nå vores mål, forklarer han.

Tassos elforbrug nåede 15 MWh sidste år, mens virksomheden udledte omkring 3.000 tons CO2 inden for scope 1 og 2. Jernstøberiet har stort fokus på bæredygtighed, og Kristian B. Pedersen håber derfor på, at digitaliseringen på sigt kan være med til at reducere energiforbruget og dermed virksomhedens klimaaftryk:

“Støbejernsproduktion kræver, at materialerne varmes op til omkring 1.400 grader, og det kræver selvsagt en vis mængde energi. Derfor kan selv de mindste optimeringer af støbeprocesserne føre til relativt store reduktioner i vores klimaaftryk, og det gør bare digitalisering endnu mere interessant for et jernstøberi som os og støberibranchen generelt, siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job