Støbejern er et mysterium: Digitalisering af dansk produktion er i fuld sving og giver håb om energibesparelser

Ved hjælp af videnskabelige modeller og kunstig intelligens åbner et nyt ph.d.-projekt ovnene hos jernstøberiet Tasso i Odense. Hvad der præcist sker, når smeltet jern støbes, har altid været et mysterium for støberierne, og svaret på det mysterium kan meget vel bane vejen for en digital transformation af hele branchen. Og direktøren håber på energibesparelser.

Artikel top billede

Indtil videre ser det lovende ud. Fra Tassos synspunkt har vi et mål om i gennemsnit at kunne producere 420 tons kontinuerligt støbejern om ugen, og en potentiel digitalisering af vores produktion kan hjælpe os med at nå vores mål, siger CEO i Tasso, Kristian B. Pedersen. (Foto: Sophia Juliane Lydolph/Tasso)

Ph.d.-studerende ved Danmarks Tekniske Universitet, Ashish Chawla, har siden 2020 været tilknyttet det danske jernstøberi Tasso i Odense.

Her er han godt i gang med at skrive sin afsluttende ph.d.-afhandling, der ved hjælp af avancerede matematiske modeller og kunstig intelligens skal danne grundlag for digitaliseringen af Tassos støbejernsproduktion.

Afhandlingen er opdelt i tre stadier, hvoraf første stadie netop er afsluttet og resultaterne offentliggjort i et anerkendt akademisk tidsskrift om støberiteknik.

Gennem udviklingen af en matematisk og videnskabsbaseret model forsøger første stadie at simulere, hvad der helt præcis sker, når det smeltede jern i Tassos smelteovne støbes til strengstøbt støbejern.

Ved at simulere dén proces er det nemlig muligt at lokalisere de bedste steder at placere sensorer, der skal understøtte den efterfølgende digitalisering af støbejernsproduktionen.

“Hvad der egentlig sker, når det smeltede jern ledes ud af ovnene og ind i formen, har indtil nu været et stort mysterium for hele støberibranchen, man kan næsten kalde det en form for sort boks. Det har gjort det enormt svært at digitalisere og dermed automatisere støbejernsproduktion”, siger Ashish Chawla.

Hvordan digitaliserer man produktionen?

Han forklarer, at de næste stadier af hans afhandling skal undersøge nærmere, hvordan man digitaliserer produktionen:

“Her vil den matematiske model, der simulerer støbeprocessen, blive integreret med dataanalyse og kunstig intelligens for at opnå bedre kontrol over fremstillingsprocessen. Teknologien vil på den måde danne grundlag for digitalisering med henblik på effektivisere arbejdsgangene, øge produktionens robusthed og reducere energiforbruget, så der er også et bæredygtigt aspekt inde over,” siger han.

CEO i Tasso, Kristian B. Pedersen, er meget begejstret for projektet og ser et stort potentiale i at digitalisere støbejernsproduktionen – både for Tasso selv og for støberibranchen som helhed:

“Indtil videre ser det lovende ud. Fra Tassos synspunkt har vi et mål om i gennemsnit at kunne producere 420 tons kontinuerligt støbejern om ugen, og en potentiel digitalisering af vores produktion kan hjælpe os med at nå vores mål, forklarer han.

Tassos elforbrug nåede 15 MWh sidste år, mens virksomheden udledte omkring 3.000 tons CO2 inden for scope 1 og 2. Jernstøberiet har stort fokus på bæredygtighed, og Kristian B. Pedersen håber derfor på, at digitaliseringen på sigt kan være med til at reducere energiforbruget og dermed virksomhedens klimaaftryk:

“Støbejernsproduktion kræver, at materialerne varmes op til omkring 1.400 grader, og det kræver selvsagt en vis mængde energi. Derfor kan selv de mindste optimeringer af støbeprocesserne føre til relativt store reduktioner i vores klimaaftryk, og det gør bare digitalisering endnu mere interessant for et jernstøberi som os og støberibranchen generelt, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS