Ny Ruby on Rails i fuld fart frem over skinnerne

Den nyeste version af Ruby on Rails får forbedret performance. JQuery bliver samtidig nyt standardbibliotek for Ruby on Rails.

Artikel top billede

Danske David Heinemeier Hansson er klar med en ny version af sit populære webudviklingsframework Ruby on Rails.

Det er lidt over et år siden, at version 3.0 af Ruby on Rails blev frigivet.

Nu kommer så den nyeste version 3.1 af Ruby on Rails og den version står i performance-optimeringens tegn.

JavaScript samles i een fil

Blandt nyhederne er blandt andet anvendelse af Sprockets-teknologien. Sprockets-teknologien gør det nemmere for udviklere at organisere JavaScript-filer, der indgår i en webapplikation.

Når webapplikationen skal sættes i drift, kan en præ-processor samle koden fra forskellige Javascript-filer til een enkelt .js-fil.

Det øger hastigheden for load af en webside, da al koden er samlet et sted og dermed reducers antallet af HTTP-forespørgsler.

Sprockets er en del af Ruby on Rails Asset pipeline, der blandt andet skal minimere og komprimere Javascript og stylesheets.

Lad HTTP strømmen flyde

En anden performanceforbedring kommer med HTTP Streaming, der tillader en browser at hente stylesheets og javascript for en webside, selvom serveren endnu ikke har genereret hele siden.

For at den nye Ruby on Rails kan anvende HTTP Streaming kræver det dog, at den underliggende Ruby er version 1.9.2.

Caching af records

Den nye version af Ruby on Rails kommer også med en Identity Map. Når der læses en record fra databasen, bliver data holdt i en cache, så data kan tilgås igen uden at der læses fra databasen igen.  

Endelig bliver JavaScript-biblioteket for Ruby on Rails sat til at være JQuery som standard. Hvis man ønsker at anvende Prototype, der hidtil har været Ruby on Rails' standard JavaScript-bibliotek, er det enkelt at skifte til det.

Du kan læse mere om den nye version af Ruby on Rails her og i videoen nedenfor beretter David Heinemeier Hansson om designfilosofien bag de nye features i Ruby on Rails.

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics