Ny Ruby on Rails i fuld fart frem over skinnerne

Den nyeste version af Ruby on Rails får forbedret performance. JQuery bliver samtidig nyt standardbibliotek for Ruby on Rails.

Artikel top billede

Danske David Heinemeier Hansson er klar med en ny version af sit populære webudviklingsframework Ruby on Rails.

Det er lidt over et år siden, at version 3.0 af Ruby on Rails blev frigivet.

Nu kommer så den nyeste version 3.1 af Ruby on Rails og den version står i performance-optimeringens tegn.

JavaScript samles i een fil

Blandt nyhederne er blandt andet anvendelse af Sprockets-teknologien. Sprockets-teknologien gør det nemmere for udviklere at organisere JavaScript-filer, der indgår i en webapplikation.

Når webapplikationen skal sættes i drift, kan en præ-processor samle koden fra forskellige Javascript-filer til een enkelt .js-fil.

Det øger hastigheden for load af en webside, da al koden er samlet et sted og dermed reducers antallet af HTTP-forespørgsler.

Sprockets er en del af Ruby on Rails Asset pipeline, der blandt andet skal minimere og komprimere Javascript og stylesheets.

Lad HTTP strømmen flyde

En anden performanceforbedring kommer med HTTP Streaming, der tillader en browser at hente stylesheets og javascript for en webside, selvom serveren endnu ikke har genereret hele siden.

For at den nye Ruby on Rails kan anvende HTTP Streaming kræver det dog, at den underliggende Ruby er version 1.9.2.

Caching af records

Den nye version af Ruby on Rails kommer også med en Identity Map. Når der læses en record fra databasen, bliver data holdt i en cache, så data kan tilgås igen uden at der læses fra databasen igen.  

Endelig bliver JavaScript-biblioteket for Ruby on Rails sat til at være JQuery som standard. Hvis man ønsker at anvende Prototype, der hidtil har været Ruby on Rails' standard JavaScript-bibliotek, er det enkelt at skifte til det.

Du kan læse mere om den nye version af Ruby on Rails her og i videoen nedenfor beretter David Heinemeier Hansson om designfilosofien bag de nye features i Ruby on Rails.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos