Ny Ruby on Rails i fuld fart frem over skinnerne

Den nyeste version af Ruby on Rails får forbedret performance. JQuery bliver samtidig nyt standardbibliotek for Ruby on Rails.

Artikel top billede

Danske David Heinemeier Hansson er klar med en ny version af sit populære webudviklingsframework Ruby on Rails.

Det er lidt over et år siden, at version 3.0 af Ruby on Rails blev frigivet.

Nu kommer så den nyeste version 3.1 af Ruby on Rails og den version står i performance-optimeringens tegn.

JavaScript samles i een fil

Blandt nyhederne er blandt andet anvendelse af Sprockets-teknologien. Sprockets-teknologien gør det nemmere for udviklere at organisere JavaScript-filer, der indgår i en webapplikation.

Når webapplikationen skal sættes i drift, kan en præ-processor samle koden fra forskellige Javascript-filer til een enkelt .js-fil.

Det øger hastigheden for load af en webside, da al koden er samlet et sted og dermed reducers antallet af HTTP-forespørgsler.

Sprockets er en del af Ruby on Rails Asset pipeline, der blandt andet skal minimere og komprimere Javascript og stylesheets.

Lad HTTP strømmen flyde

En anden performanceforbedring kommer med HTTP Streaming, der tillader en browser at hente stylesheets og javascript for en webside, selvom serveren endnu ikke har genereret hele siden.

For at den nye Ruby on Rails kan anvende HTTP Streaming kræver det dog, at den underliggende Ruby er version 1.9.2.

Caching af records

Den nye version af Ruby on Rails kommer også med en Identity Map. Når der læses en record fra databasen, bliver data holdt i en cache, så data kan tilgås igen uden at der læses fra databasen igen.  

Endelig bliver JavaScript-biblioteket for Ruby on Rails sat til at være JQuery som standard. Hvis man ønsker at anvende Prototype, der hidtil har været Ruby on Rails' standard JavaScript-bibliotek, er det enkelt at skifte til det.

Du kan læse mere om den nye version af Ruby on Rails her og i videoen nedenfor beretter David Heinemeier Hansson om designfilosofien bag de nye features i Ruby on Rails.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S