Her får du en introduktion til JavaScript og R

Programmeringssprog lige fra Ruby til Erlang, der tidligere var nichesprog, vinder nu frem i erhvervslivet. Læs om JavaScript og R her.

Artikel top billede

Læs også:

Syv programmeringssprog på fremmarch

Introduktion til Python

Introduktion til Ruby og Matlab

Introduktion til JavaScript

JavaScript er på ingen måde et obskurt eller ukendt sprog. Om noget er det muligvis det mest kompilerede sprog på kloden, alene fordi hver eneste browser downloader koden og genkompilere den, hver gang nogen indlæser en webside.

Alligevel tælles JavaScript sjældent med blandt de store programmeringssprog.

Netscape forsøgte ellers at gøre JavaScript til fællessprog på sin serverplatform tilbage i 1996, men endte med kun at etablere det i sin browser. Aptana, der er en af JavaScripts seneste tilhængere, standsede sin udvikling af Jaxer, da det aldrig fangede an.

Det lille, eksperimenterende firma AppJet brugte JavaScript-biblioteket Rhino skrevet i Java til at gøre det enklere at kode på serversiden. Dette firma blev købt af Google i 2009 og ser nu ud til at være dedikeret til andre projekter.

Og alligevel vrimler det med nye anvendelser af JavaScript. CouchDB bruger ikke SQL til databaseforespørgsler, men i stedet to JavaScript-funktioner: En til udvælgelse (Map) og en anden til at samle alting (Reduce).

Node.js er et af de mere interessante rammeværktøjer, der for nylig er kommet frem, og puster nyt liv i den gamle drøm om at harmonisere programmeringen på klient- og serversiden. Pakken tager Googles JavaScript browser-engine, V8, og lader den afgøre formateringen af udgående data.

Overalt, hvor der er brug for en lille smule scripting, finder folk nye anvendelsesmuligheder for JavaScript. JavaScript er et af de enkleste redskaber, udviklere af store applikationer kan anvende til at give brugerne mulighed for at skabe underapplikationer, og dets relevans i it-afdelingen fortsætter derfor med at vokse.

Introduktion til R

Statistisk analyse foretages i dag i stigende grad i R, selvom visse purister insisterer på sprogets oprindelige navn, S. Tibco sælger en kommerciel version ved navn S-Plus.

Der kommer sandsynligvis aldrig noget S++, da sproget mest af alt er en version af LISP eller Scheme med ekstraegenskaber til beregning af statistiske funktioner og visning af resultaterne som fin grafik.

Når chefen vil have computeren til at kværne igennem flere milliarder linjer logfiler på udkig efter mønstre, klynger og forudsigelige variabler, så er R eller S en velvalgt løsning.

R er også en veritabel schweizerkniv af numeriske og statistiske rutiner til dissekering af de store datasæt.

Lou Bajuk-Yorgan, der er produktdirektør for Tibcos Spotfire S-Plus, fortæller, at softwaren bruges af adskillige klienter til at undersøge, hvordan forretnings- eller udviklingsprojekter vil fungere, eller hvorfor de netop ikke vil fungere.

Et eksempel er analyse af vejrforhold for at finde de bedste steder at bygge vindmøller.

Læs også:

Syv programmeringssprog på fremmarch

Introduktion til Python

Introduktion til Ruby og Matlab

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS