Her får du en introduktion til JavaScript og R

Programmeringssprog lige fra Ruby til Erlang, der tidligere var nichesprog, vinder nu frem i erhvervslivet. Læs om JavaScript og R her.

Artikel top billede

Læs også:

Syv programmeringssprog på fremmarch

Introduktion til Python

Introduktion til Ruby og Matlab

Introduktion til JavaScript

JavaScript er på ingen måde et obskurt eller ukendt sprog. Om noget er det muligvis det mest kompilerede sprog på kloden, alene fordi hver eneste browser downloader koden og genkompilere den, hver gang nogen indlæser en webside.

Alligevel tælles JavaScript sjældent med blandt de store programmeringssprog.

Netscape forsøgte ellers at gøre JavaScript til fællessprog på sin serverplatform tilbage i 1996, men endte med kun at etablere det i sin browser. Aptana, der er en af JavaScripts seneste tilhængere, standsede sin udvikling af Jaxer, da det aldrig fangede an.

Det lille, eksperimenterende firma AppJet brugte JavaScript-biblioteket Rhino skrevet i Java til at gøre det enklere at kode på serversiden. Dette firma blev købt af Google i 2009 og ser nu ud til at være dedikeret til andre projekter.

Og alligevel vrimler det med nye anvendelser af JavaScript. CouchDB bruger ikke SQL til databaseforespørgsler, men i stedet to JavaScript-funktioner: En til udvælgelse (Map) og en anden til at samle alting (Reduce).

Node.js er et af de mere interessante rammeværktøjer, der for nylig er kommet frem, og puster nyt liv i den gamle drøm om at harmonisere programmeringen på klient- og serversiden. Pakken tager Googles JavaScript browser-engine, V8, og lader den afgøre formateringen af udgående data.

Overalt, hvor der er brug for en lille smule scripting, finder folk nye anvendelsesmuligheder for JavaScript. JavaScript er et af de enkleste redskaber, udviklere af store applikationer kan anvende til at give brugerne mulighed for at skabe underapplikationer, og dets relevans i it-afdelingen fortsætter derfor med at vokse.

Introduktion til R

Statistisk analyse foretages i dag i stigende grad i R, selvom visse purister insisterer på sprogets oprindelige navn, S. Tibco sælger en kommerciel version ved navn S-Plus.

Der kommer sandsynligvis aldrig noget S++, da sproget mest af alt er en version af LISP eller Scheme med ekstraegenskaber til beregning af statistiske funktioner og visning af resultaterne som fin grafik.

Når chefen vil have computeren til at kværne igennem flere milliarder linjer logfiler på udkig efter mønstre, klynger og forudsigelige variabler, så er R eller S en velvalgt løsning.

R er også en veritabel schweizerkniv af numeriske og statistiske rutiner til dissekering af de store datasæt.

Lou Bajuk-Yorgan, der er produktdirektør for Tibcos Spotfire S-Plus, fortæller, at softwaren bruges af adskillige klienter til at undersøge, hvordan forretnings- eller udviklingsprojekter vil fungere, eller hvorfor de netop ikke vil fungere.

Et eksempel er analyse af vejrforhold for at finde de bedste steder at bygge vindmøller.

Læs også:

Syv programmeringssprog på fremmarch

Introduktion til Python

Introduktion til Ruby og Matlab

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S