Bestikkelsessag får Atea-kunder til at kigge sig om efter nye leverandører

Offentlige og private it-chefer løber os på dørene efter bestikkelsessagen i Region Sjælland, lyder det fra Ateas konkurrenter. Forståeligt, hvis man forbereder sig på en ny situation, siger formanden for de kommunale it-chefer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Sagen om bestikkelse i Region Sjælland har fået mange virksomheder i Ateas kundekreds til at forberede sig på en situation, hvor de bliver nødt til at droppe Atea som it-leverandør.

En lang række kilder blandt Ateas konkurrenter fortæller uafhængigt at hinanden, at de over de seneste to måneder har fået snesevis af henvendelser fra både private og offentlige virksomheder, som i dag bruger Atea som deres primære it-leverandør.

Ingen af kilderne ønsker at stå offentligt frem, ligesom de ikke ønsker at fortælle navne på de kunder, som henvender sig.

Men de fortæller samstemmende, at virksomhederne angiveligt er bekymrede for at ende i en situation, hvor nye afsløringer eller en straffesag mod nuværende og tidligere Atea-chefer kan tvinge dem til at droppe samarbejdet med Atea.

Derfor sender kunderne følere ud til alternative leverandører, som med kort varsel kan træde ind som erstatning for Atea.

50 forespørgsler på to måneder

Kundehenvendelserne strækker sig fra uformelle sonderinger om samarbejde til helt konkrete ordrer, som bliver flyttet fra Atea til en konkurrent, fortæller en kilde.

En direktør hos en større it-forhandler fortæller, at hans salgsteam alene i juni og august har fået 50 forespørgsler fra nye kunder, som i dag handler hos Atea.

Heraf kommer omkring 40 fra private virksomheder.

Blandt offentlige kunder er det især statslige institutioner, som er ude og sondere mulighederne for at finde alternative leverandører.

I den private sektor er det både større og mindre kunder, der stikker fingeren i jorden.

"Flere kunder er gået over til en to-leverandørstrategi, hvor man har flere heste at spille på, hvis bestikkelsessagen udvikler sig yderligere," siger en kilde.

Indtil videre er der dog ingen eksempler på kunder, der fuldstændig har droppet Atea som leverandør.

Tænker sig om en ekstra gang

Seniorrådgiver Lars Krull fra Aalborg Universitet er ikke overrasket over meldingerne om, at private og offentlige kunder bruger bestikkelsessagen som anledning til at tage deres it-indkøb op til overvejelse.

"Med de ting, der er kommet frem om en særlig konto hos Atea, er det da forståeligt, hvis man tænker sig om en ekstra gang før man bruger skatteydernes penge på at købe ind hos Atea. Jeg forstår godt, at den offentlige chef, der skal bestille udstyr for x antal millioner kroner, kan være noget usikker på, hvad han bør gøre. Men for en indkøber i en privat virksomhed er det noget helt andet. I det omgang de ikke er bundet af indkøbsaftaler, står de jo anderledes frit," siger Lars Krull.

Fra formanden for de kommunale it-chefer Henrik Brix lyder samme melding.

"Der er jo ikke faldet nogen dom i sag, så jeg vil afvente hvad der sker. Men jeg kan da godt forstå, hvis både private og offentlige kunder forbereder sig på en situation, hvor man får brug for andre leverandører," siger Henrik Brix.

Han afviser dog, at man i Favrskov Kommune er på udkig efter alternativer til Atea som it-leverandør.

Ærligt ønske om at rydde op

Han har dog ingen betænkeligheder ved at benytte de kommunale indkøbsaftaler, hvor Atea er storleverandør.

Læs også: Atea taget til nåde efter bestikkelsessag: Vinder stor kommunal pc-aftale

"På mig virker det som om, at Atea har et ærligt ønske om at få ryddet op i de forhold, som er kommet frem, og med den redegørelse, som Atea har udarbejdet (til SKI, red.) tror jeg, at det er mere sikkert end nogen sinde at handle med det firma," siger Henrik Brix.

Atea har ikke ønsket at kommentere Computerworlds oplysninger.

Da selskabet i juli fremlagde sit seneste kvartalsregnskab afviste koncernchef Steinar Sønsteby, at Atea har mistet kunder som konsekvens af bestikkelsessagen.

Han erkendte dog, at et ikke nærmere bestemt antal ordrer er blevet udskudt eller er gået til konkurrenter.

I sidste måned skrev finans.dk, at en rundspørge foretaget af Danske Bank blandt Ateas største offentlige kunder viste, at størstedelen mod forventning køber ind hos Atea, som de hele tiden har gjort.

"Ni ud af 10 har ikke reduceret deres indkøb hos Atea på baggrund af bestikkelsessagen, og ni ud af 10 svarer, at de ikke har tænkt sig at ændre ved deres indkøb," hed det.

Læs også:

Bestikkelsessag: Nu er fløjlshandskerne taget af

Bestikkelsessag: Lydfil belaster Ateas danske topchef

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S