Den store bestikkelsessag: Nu begynder anden halvleg i sagen

Kort før sommerferien blev it-branchen ramt af sin hidtil alvorligste sag om bestikkelse af offentligt ansatte indkøbsansvarlige. Her er status på sagen efter sommerferien.

Artikel top billede

Ud af de mange involverede i bestikkelsessagen fra Regions Sjælland, er it-mastodonten Atea indtil videre det firma, der er blevet hårdest ramt. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter en lang sommerferie er Bagmandspolitiet nu klar til igen at skrue op for efterforskningen af det, der kan ende som it-branchens hidtil alvorligste sag om bestikkelse.

Sagen begyndte 9. juni, da 13 personer fra Region Sjælland, Rigspolitiet og ikke mindst de to it-firmaer Atea og 3A-it blev anholdt sigtet for ulovligt at have givet og modtaget "smøring" i form af blandt andet rejser og dyre middage for mere end en million kroner.

Du kan få overblikket over sagen her.

Betalingen for de festlige stunder blev ifølge Bagmandspolitiet kanaliseret gennem en intern konto i Atea med nummeret 2840.

Angiveligt blev 1,5 procent af Ateas omsætning hos regionen blevet sat ind på kontoen, som ansatte i Region Sjælland så kunne trække på.

Modydelsen var angiveligt, at ansatte i Region Sjælland udleverede fortrolige oplysninger om priser og udbud til tidligere ansatte i Atea - de samme personer, som senere stiftede det konkurrerende 3A-it.

Ud af de 13 sigtede - som alle nægter sig skyldige - fik seks centrale personer en tur i varetægtsfængsel, som for tre af de fængslede kom til at vare frem til 14. juli, før de kunne tage hjem på en stærkt forsinket sommerferie.

Stort analysearbejde

Siden har der været stille om sagen.

Status er, at samtlige sigtelser er opretholdt, mens Bagmandspolitiet analyserer et stort materiale, som blev beslaglagt i forbindelse med anholdelserne tilbage i juni.

Hos Bagmandspolitiet er man meget tilbageholdende med at give detaljer om efterforskningen, men anklageren i sagen har tidligere antydet, at der kan være flere sigtelser på vej mod personer og offentlige institutioner.

Samtlige sigtede i sagen er beskyttet af navneforbund.

To af de sigtede - Ateas danske direktør Morten Felding og direktør Peter Trans fra 3A-it - har dog undervejs valgt at træde frem i pressen for at give deres meget forskellige versioner af sagen.

Du kan læse Peter Trans version af modellen her: Løsladt top-chef i 3A-it: Det var ikke bestikkelse - sådan hang ordningen sammen

Hos Atea har Morten Felding åbent erkendt, at han kort efter sin tiltræden i jobbet i foråret 2014 blev informeret om Ateas forretningsmetoder, som han opfattede som klart på kant med straffeloven.

Omvendt har Peter Trans fastholdt, at den særlige 2840-konto var en helt almindeligt afregningskonto mellem Atea og Region Sjælland. Han mener derfor ikke, at der er grundlag for beskyldningerne om bestikkelse.

Læs mere om det her:

Ateas danske direktør sigtet i bestikkelsessag

Løsladt top-chef i 3A-it: Det var ikke bestikkelse

Indtil videre har sagen haft de stærkeste konsekvenser for Atea.

Udover de voldsomme skrammer i sit image, har Ateas ledelse ifølge koncernchef Steinar Sønsteby brugt mange kræfter på at forklare sig over for kunder. Sagen har også ført til, at kunder har udsat eller annulleret ordrer.

Atea har også ad flere omgange måttet aflevere detaljerede redegørelser om sine interne regler og procedurer til både Statens IT og SKI som betingelse for at kunne fortsætte med at levere it til kunder i staten, kommunerne og regionerne.

Sagen har dog ikke afholdt SKI fra at vælge Atea som leverandør på en stor indkøbsaftale for pc'er til en værdi på omkring en halv milliard kroner.

Læs også:

SKI trækker håndbremsen på stort it-udbud efter mangelfuld Atea-redegørelse

Atea taget til nåde efter bestikkelsessag: Vinder stor kommunal pc-aftale

[b]Atea forbyder kundegaver og indfører whistleblower-ordning efter bestikkelsessag[/b]

Mens de offentlige kunder i Danmark altså har taget Atea til nåde, har reaktionen blandt investorerne på børsen i Oslo været meget hård.

Siden starten af juni har Atea oplevet et fald i aktiekursen på næsten 30 procent. Omregnet til kolde kontanter, svarer det til, at Ateas aktionærer med storinvestoren Ib Kunøe i spidsen har tabt mere end to milliarder kroner.

Læs også:

Analyse: Bestikkelsessagen er et forretningsopgør, der løb af sporet

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S