Milliardhandel: Norsk kapitalfond køber dansk it-succes

Den succesfulde it-distributør EET Europarts får nye ejere, efter at den norske kapitalfond FSN har lagt et milliardbeløb på bordet.

Artikel top billede

Efter en årrække med solide resultater og voldsom vækst bliver der nu skiftet ud i ejerkredsen bag den dansk-baserede it-distributør EET Europarts.

Ifølge en pressemeddelelse fra EET, er det den norske kapitalfond FSN, der efter fire år overtager aktie-majoriteten i selskabet fra svenske Alipes.

Parterne oplyser ikke salgsprisen, men ifølge Berlingske har FSN lagt omkring 1,2 milliarder kroner på bordet.

Det svarer til, at de hidtidige ejere siden overtagelsen i 2011 nu har scoret en gevinst på mellem en halv og trekvart milliard kroner.

Ifølge avisen har flere kapitalfonde været i opløbet om at købe EET Europarts, efter at et forsøg på en børsnotering i efteråret 2014 blev lagt i skuffen som konsekvens af skandalen omkring OW Bunker.

Vil have vækst i hele Europa

Ejerskiftet kommer dog ifølge koncernchef John Thomas ikke til at ændre noget i EETs strategi, hvor man fortsat vil satse på en kombination af organisk vækst på eksisterende markeder og opkøb indenfor nye forretningsområder.

"Vi skal fortsætte vores vækst i hele Europa på samme måde, som vi har gjort i mange år. Selvom vi anses for at være store, er vi er stadig væk en lille fisk, der skal udvikle sig stille og roligt de næste fem-seks år. Man vil se vores produktportefølje blive bredere. Desuden har vi en række forretningsområder, hvor vi fortsat er en mindre spiller selv i de forholdsvis modne markeder," siger John Thomas, som forventer, at EET Europarts i år vil gennemføre tre opkøb.

De nye ejere forventer, at kunne fortsætte striben af solide resultater. De sidste fem-seks år har EET Europarts udover konstant fremgang i indtjeningen næsten fordoblet sin omsætning gennem organisk vækst, men i lige så høj grad gennem en aggressiv opkøbsstrategi.

Partner i FSN, Thomas Broe-Andersen, siger til Berlingske, at man forventer, at man kan fordoble indtjeningen over de næste fem år.

"Når vi kigger på investeringsmuligheder, vil vi gerne finde de selskaber, der er bedre positioneret end andre i deres industri. Det mener vi EET er. De er markedsledende, og de er i en fragmenteret branche, hvor de kan fortsætte med at tage markedsandel," lyder det fra Thomas Broe-Andersen.

EET Europarts kan om kort tid præsentere en 2014-regnskab med en omsætning på næsten 1,8 milliarder kroner. Koncernen er i dag til stede i 27 lande. Derfor arbejder man ifølge John Thomas i dag som en virksomhed, der har hele Europa som sit hjemmemarked.

Læs også:

Udenlandske it-distributører kigger sultent på Danmark

It-firma runder ny milepæl - men direktøren er lidt skuffet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS