Dansk it-firma fortsætter opkøbsræs

Nyt opkøb konsoliderer dansk it-koncern på markedet for ERP-løsninger.

Artikel top billede

EG's koncernchef Leif Vestergaard har endnu en gang udbygget sin forretning gennem et opkøb - denne gang på det svenske marked.

Der er tilsyneladende inden ende på opkøbssulten i den danske ERP-koncern EG, som nu foretager endnu et markant opkøb.

Denne gang drejer det sig om Malmø-virksomheden Tacticus, der med godt 60 ansatte nu bliver en del af EG, der i forvejen beskæftiger omkring 100 ansatte i Sverige. 

Med opkøbet etablerer EG sig som en af det svenske markeds største leverandører af Microsoft Dynamics. Samlet omsætning bliver, hvad der svarer til 220 millioner danske kroner, hvoraf alene knap 80 millioner kroner kommer fra Tacticus.

Det er kun godt et år siden, at EG købte en anden svensk ERP-virksomhed, Unitail, som for alvor etablerede EG som en seriøs spiller på tværs af de skandinaviske markeder for løsninger indenfor ERP og business intelligence.

Tacticus har specialiseret sig i ERP-løsninger til logistik- og produktionsvirksomheder og supplerer derfor ifølge koncernchef Leif Vestergaard EG's eksisterende forretning indenfor forsynings- og detailhandelen.

"Vi er nu blandt de største Dynamics-huse i Sverige. Tacticus er eksperter inden for logistik og produktion med en attraktiv kundeportefølje. De vil blive en væsentlig brik i at drive væksten i EG Sverige yderligere," siger Leif Vestergaard.

EG er de seneste år vokset voldsom både gennem opkøb og organisk vækst og passerede i sit seneste regnskab en omsætning på 1,6 milliarder kroner. Leif Vestergaard har tidligere meldt ud, at målet er at runde en omsætning på 2,3-2,4 milliarder inden udgangen af 2017.

I fjor blev EG købt af kapitalfonden Axcel, og med de penge i ryggen varsler EG flere opkøb allerede i år.

"Det bliver helt sikkert ikke det sidste opkøb, EG foretager i år," lyder det fra Leif Vestergaard.

Læs også:

Dansk it-kæmpe klar til nye opkøb efter rekordregnskab

EG tordner af sted - og er sulten på flere opkøb

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS