Artikel top billede

EG's koncernchef Leif Vestergaard har endnu en gang udbygget sin forretning gennem et opkøb - denne gang på det svenske marked.

Dansk it-firma fortsætter opkøbsræs

Nyt opkøb konsoliderer dansk it-koncern på markedet for ERP-løsninger.

Der er tilsyneladende inden ende på opkøbssulten i den danske ERP-koncern EG, som nu foretager endnu et markant opkøb.

Denne gang drejer det sig om Malmø-virksomheden Tacticus, der med godt 60 ansatte nu bliver en del af EG, der i forvejen beskæftiger omkring 100 ansatte i Sverige. 

Med opkøbet etablerer EG sig som en af det svenske markeds største leverandører af Microsoft Dynamics. Samlet omsætning bliver, hvad der svarer til 220 millioner danske kroner, hvoraf alene knap 80 millioner kroner kommer fra Tacticus.

Det er kun godt et år siden, at EG købte en anden svensk ERP-virksomhed, Unitail, som for alvor etablerede EG som en seriøs spiller på tværs af de skandinaviske markeder for løsninger indenfor ERP og business intelligence.

Tacticus har specialiseret sig i ERP-løsninger til logistik- og produktionsvirksomheder og supplerer derfor ifølge koncernchef Leif Vestergaard EG's eksisterende forretning indenfor forsynings- og detailhandelen.

"Vi er nu blandt de største Dynamics-huse i Sverige. Tacticus er eksperter inden for logistik og produktion med en attraktiv kundeportefølje. De vil blive en væsentlig brik i at drive væksten i EG Sverige yderligere," siger Leif Vestergaard.

EG er de seneste år vokset voldsom både gennem opkøb og organisk vækst og passerede i sit seneste regnskab en omsætning på 1,6 milliarder kroner. Leif Vestergaard har tidligere meldt ud, at målet er at runde en omsætning på 2,3-2,4 milliarder inden udgangen af 2017.

I fjor blev EG købt af kapitalfonden Axcel, og med de penge i ryggen varsler EG flere opkøb allerede i år.

"Det bliver helt sikkert ikke det sidste opkøb, EG foretager i år," lyder det fra Leif Vestergaard.

Læs også:

Dansk it-kæmpe klar til nye opkøb efter rekordregnskab

EG tordner af sted - og er sulten på flere opkøb




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere