Artikel top billede

Dansk it-kæmpe klar til nye opkøb efter rekordregnskab

Efter fem års voldsom vækst er der masser af penge i kassen hos den danske ERP-kæmpe. "Men vi er slet ikke færdige med at vokse," siger chefen.

ERP-koncernen EG fortsætter rækken af rekordregnskaber og præsenterer endnu en gang imponerende resultater på både top- og bundlinie i sit seneste regnskab.

I 2013 kom EG ud med et overskud efter skat på 137 millioner kroner baseret på et driftsresultat (EBITDA) på godt 160 millioner kroner.

Omsætningen gik op med 6,8 procent til rekordstore 1,6 milliarder kroner.

Dermed har koncernen siden 2009 øget sin volumen med 73 procent.

Den største del af forretningen ligger i Danmark, som står for tre fjerdedele af omsætningen, mens Norge og Sverige omsætter for henholdsvis 300 og 100 millioner kroner. Koncernen beskæftiger i alt 1.300 medarbejdere.

Skal vokse meget mere

Ifølge koncernchef Leif Vestergaard er selskabet slet ikke færdig med at øge sit fodaftryk på ERP- markedet, hvor EG især er specialiseret indenfor løsninger til logistik, produktion, retail og bygge/anlæg.

"Vi skal da i hvert fald op på en omsætning på den anden side af 2,3-2,4 milliarder kroner inden 2017," lyder den friske udmelding fra koncernchefen.

Vejen dertil går ifølge Leif Vestergaard både via organisk vækst og opkøb af mindre ERP-virksomheder.

I det forløbne år har EG ganske vist taget en lille opkøbspause og har "kun" købt tre mindre virksomheder - svenske Unitail, norske Navipartner og Datapro.

Men allerede i år vil EG igen sætte turbo på jagten efter nye opkøbsemner, som kan være med til at banke omsætningen markant i vejret.

"Den lidt lavere vækst i 2013 hænger sammen med at vi ikke har købt så meget op. Vi købte tre spændende virksomheder i 2013 og forventer nye opkøb i 2014. Det er vores håb, at vi ikke mindst i Sverige kan gennemføre markante opkøb det kommende år," siger Leif Vestergaard, som samtidig understreger, at EG's organiske vækst i 2013 lå højere end den samlede vækst i markedet.

"Jeg vil også gerne udvide i Danmark, hvis der viser sig en god mulighed, men lige nu er der fokus på at få sat mere gang i den svenske forretning," siger han.

"Men vi kommer ikke til at brede os til andre brancheområder. Vi har masser af muligheder for at udvide på de markeder, hvor vi er i forvejen, så der er ingen grund til at tage en risiko ved at brede os til nye områder," siger Leif Vestergaard.

EG fik ny ejer i september i fjor, da kapitalfonden Axcel overtog koncernen.

Læs også:

EG-direktør efter salg: Sådan bliver fremtiden for os




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis