EG tordner af sted - og er sulten på flere opkøb

Dynamics-forhandleren EG har nået sit vækstmål to år før tiden. Det går så stærkt, at vi slet ikke har haft tid til at sætte os nye mål, siger direktør.

Artikel top billede

I denne uge rundede EG sit opkøb nummer 12 på mindre end tre år. Men ifølge administrerende direktør Leif Vestergaard er Dynamics-forhandleren fortsat på udkig efter nye opkøbsemner, som kan bidrage til fortsat vækst i forretningen.

Sidste år nåede EG en omsætning på 1,3 milliarder kroner, og i det kommende 2012-regnskab forventer Leif Vestergaard at runde 1,5 milliarder kroner i omsætning. Dermed har EG nået sit vækstmål tre år før beregnet.

"Vi er kommet i mål noget hurtigere end beregnet, så vi er faktisk bagud med at sætte os et nyt mål," siger Leif Vestergaard.

Tidligere i denne uge annoncerede EG opkøbet af den svenske forhandler Unitail, som altså var det 12. opkøb på mindre end tre år.

Blandt de tidligere opkøb finder man blandt andet markante lunser som Thy Data, Neoprocess, DAAB og Bygtech. Men EG har også oprustet i både Norge og Sverige, hvor man tidligere har overtaget firmaer som blandt andet Navicom, Computerservices og ADB Team.

EG's opkøb har koncentreret sig om forhandlere, som var specialiseret i Dynamics-løsninger inden for logistik, produktion, retail, bygge og anlæg, public og utility-løsninger, hvor EG i forvejen har været etableret i markedet.

"Vi skal fortsætte med at vokse både via opkøb og organisk vækst. Men alle de opkøb, vi har lavet, er sket inden for brancher, hvor vi var i forvejen, og det bliver ikke sidste gang, vi har købt op. Det vigtigste er ikke, hvor store vore opkøb er, men at de er branchefokuserede," siger Leif Vestergaard.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S