Jeg kunne godt tænke mig at når jeg logger af min arbejds pc, så bliver der aktiveret et autosvar som først blive deaktiveret igen, når jeg logger på computeren.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Se om der er slået out-of-office til på [bruger@mail.dk]:
Get-MailboxAutoReplyConfiguration bruger@mail.dk
Slår out-of-office til for den samme bruger:
Set-MailboxAutoReplyConfiguration bruger@mail.dk -AutoReplyState Scheduled -StartTime "3/15/2013" -EndTime "3/18/2013" -ExternalMessage "...svar på eksterne mails..." -InternalMessage "...svar på interne mails..."
Hvis du ikke vil have nogen slutdato på (altså bare autosvar til brugeren selv slår det fra igen), sætter du bare AutoReplyState parameteren til [Enabled] uden nogen [StarTime] og [EndTime]
tak for svaret. Måske du kan uddybe det lidt, da jeg ikke har så meget forstand på exchange/outlook. Er det noget som skal sættes op på exchange serveren eller kan jeg selv gøre det i mit outlook?
Eksemplerne, jeg lagde til dig ovenfor, er alle lavet i PowerShell direkte på Exchange-serveren. Det er (næsten) kun op til fantasien, hvordan du vil implementere det: Script, der afvikles remote på serveren, men kaldes fra klienten. Script, der afvikles lokalt på klienten, men kald mod Exchange'en. Scripts, der afvilkes efter schedule på Exchange'en. ....
/Carsten
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.