I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
ja, z er double. men int / int er int ... og derefter laver den jo assignment til z som sker implicit. Dvs det sker automatisk.
Hvis det er fra double til int, skal der explicit casting til.
mvh
Synes godt om
Slettet bruger
14. november 2011 - 23:38#5
Hvis x = 10 og y = 3, og de begge er integers, så får du en integer tilbage (som det allerede er blevet nævnt), dvs. 3. Kan ikke lige forstå du får 0, medmindre du har byttet om på x og y. Hvis du derimod skriver: double z = 1.0 * x / y; får du resultatet 3.3333... (og det hjælper selvfølgelig også at caste enten x eller y til en double i din division, men du behøver ikke at caste begge variable til en double).
tak til jer alle. tolamaps, korrekt, jeg havde ikke prøvet med 10/3, da jeg testede var det på produktionstal, mener det var sådan noget som 72/100 og som Arne så skriver så vil jeg jo få 0.
Dejligt lige at få styr på hvordan det hænger sammen :-)
//akj
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.