08. juli 2011 - 19:07Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Gemme billeder i en paradox database.
Jeg har lavet et lille kundekartotek, hvor jeg også gerne vil have gemt billedet af kunden. Ved at søge alle mulige steder (Google), har jeg fundet ud af at billedet gemmes i min paradox tabel på følgende måde.
with Global.Kunde.DataSet do begin ... ... ... FieldByName('Billede').Assign(K.Billede); Post; ... end;
Ved at søge alle mulige steder (Google), har jeg endnu ikke været i stand til at finde hjælp om hvordan jeg får fat i billedet igen. Alle andre data henter jeg på følgende måde:
with Global.Kunde.DataSet do begin ... ... ... HentKunde.Billede := FieldByName('Billede')??? ... end;
Jeg håber vi nærmer os. I første forsøg læste jeg ikke dit forslag ordentligt. Jeg glemte .AsBitmap HentKunde.Billede.Assign(FieldByName('Billede')); Linien compilerede fint, men programmet genererede en 'EAccessViolation'
Nå ja, du skrev jo noget mere. så jeg prøvede linien: HentKunde.Billede.Assign(FieldByName('Billede').AsBitmap); Men så kunne den ikke compilere, jeg fik fejlen 'Undeclared Identifier: AsBitmap'.
kan du downloade en database-engine (DBE) som er UAFHÆNGIG af om du har de nødvendige DLL'ere i WINDOWS-system biblioteket (den er en selvstændig komponent). Endvidere er der masser af eksempler på anvendelsen af denne base (og du kan NÆSTEN gøre alt med den).
Det eneste jeg har at udsætte på den er at bitmaps (billeder etc) skal gemmes (og hentes) på en lidt speciel måde (der er masser af eksempler på det i DEMO'erne.
Der er TABLES (som jeg vil foreslå du starter med) OG SQL ...
Suk! Ja jeg ved godt at paradox er gammel, men det program jeg har kørende bruge paradoxtabeller og har gjort det i snart 10 år. Det fungerer og opfylder de krav jeg har. Databasen består af 24 tabeller og er ikke umiddelbar sådan lige til at konvertere til et andet system. Og inden du begynder at komme med fif til at konvertere, kan du godt glemme det, det er ikke det der er problemet.
------------------------------
Hej Vallemanden Hvis jeg lægger en TDBImage, hvordan skal de to funktioner så se ud?
Jeg kunne ikke drømme om at prøve at konvertere dig (eller nogen anden) til noget som helst, det er en personlig sag hvad du (eller en hvilken som helst anden) vælger, som jeg fuldt ud respekterer.
Årsagen til at jeg skrev om ABS-basen var at det kunne være et MULIGT alternativ.
Men nu har du linket og bruge det som du vil.
(Jeg kan nok ikke hjælpe dig så meget (som jeg egentlig nok gerne ville) da det er år siden jeg "paradoks-alt" nok lagde den DBE i mølposen. Jeg husker ikke (og gider egentlig heller ikke) refreshe syntakser'ne for PARADOX.)
Men det forhindrer mig ikke i at ønske dig held og lykke med dit projekt.
du skal 'binde' en Tdatasource (ligger under dataacces) på den tabel du bruger til dine kunder, derefter binder du tdbImage på den datasource og felt i db ('Billede') og så slet de linier hvor du henter og gemmer billed, da TDBImage selv klare det
Jeg havde på fornemmelsen, at det var sådan noget der var på vej. Ideen er sikkert god nok, jeg kan blot ikke lide den.
Jeg forstår TDBImage komponenten således: Lige så snart man har enten loadet eller slettet billedet så er databasen opdateret. Jeg har arbejdet med forskellige databasesystemer hvor databasen er ajourført i samme øjeblik man har skrevet i feltet, F.eks. Concorde.
Jeg personlig har det bedst med at man aktivt bekræfter de ændringer man har lavet. Det betyder også at hvis man ved en fejl taster noget i et forkert felt, så trykker jeg blot på ESC, og så er der ingen ændringer foretaget i databasen. Det er derfor jeg har den lange kode der læser og skriver i databasen.
Jammen det gik jo fint med at gemme billedet, tror jeg nok. Da jeg ikke kan hente den fra databasen igen, ved jeg jo ikke om den er gemt. Nu har administrator bedt mig lukke denne tråd.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.