Hvordan laver jeg det så der kommer en loader mens min kode den kører?
Jeg har lavet en import, som godt kan tage lidt tid. Derfor ville det være fedt med en loader.gif, som viser brugeren at der sker noget. Den skal starte når man klikke på knappen, og slutte når scriptet har kørt færdigt.?
du kan bruge en BackgroundWorker, så mens lortet køre kan du kalde ReportProgress(<Procent done>,<hvad der skal laves>) på din BackgroundWorker.
Du kan søge på google omkring backgroundworker, hvis du ikke helt ved hvordan man benytter den. men i bund og grund skal du have 3 events. dowork ProgressChanged RunWorkerCompleted
de events kan du tilføje fra designeren, så det er bare at fylde kode ud efterfølgende.
Og så kunne du jo bruge en ProgressBar til at vise resultatet af ProgressChanged, det er mere korrekt end at bruge en gif.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.