06. april 2008 - 23:40Der er
1 kommentar og 1 løsning
Søgning på egen hjemmeside - hvor gøres det intelligent?
Jeg vil gerne gøre den interne produktsøgning på min hjemmeside mere intelligent. Jeg har bemærket at Google kan lure om jeg har sammenskrevet flere ord ved en fejl. Hvis man f.eks. skriver "rødesko" spørges der om jeg mente "røde sko".
Hvordan gør man sådan noget med hensyn til forespørgsler osv.
Skal man f.eks. gennemløbe queries hvor man søger i sin database efter teksterne:
rø desko rød esko røde sko rødes ko
og så på en eller anden måde rangordne det efter hvad der giver flest hits i ens databasen? Eller skal det matches mod hvad andre kunder har søgt på tidligere? Hvordan effektiviseres dette bedst? Har I nogen idéer?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.