08. februar 2007 - 09:28Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Navneopslag i regneark
Hej
Jeg skal bruge et regneark til opslag af personer i et firma for det er det som er installeret på computeren.
Jeg har allenavne til at stå i et ark og jeg ville så bruge et andet ark til at søge i og det jeg mener er at jeg for eksemple skriver søren i A1 og så kommer alle dem som hedder søren ned under og jeg ved godt at man kan bruge autofilter men det er mange navne at skulle køre i gennem for at finde det ene navn man skal bruge og det er en bærbar computer som jeg skal bruge og der er det den inbyggede mus jeg skal bruge og den er ikke ret godt. Jeg håbede at der var nogle som lige kendte en kode eller andet som bare lige kunne klage det.
Koden indlægges i VBA - Ark1(Alt+F11): Dim visræk Private Sub worksheet_change(ByVal Target As Excel.Range) If Target.Row = 1 And Target.Column = 1 And Target <> "" Then søgNavn Target End If End Sub Private Sub søgNavn(navn) Dim ræk, antalRæk, fNavn, mNavn, eNavn, Afd, Init, Plads, Liste
Rem Slet gl. visning If visræk > 2 Then For f = 2 To visræk + 1 Cells(f, 1) = "" Cells(f, 2) = "" Cells(f, 3) = "" Cells(f, 4) = "" Cells(f, 5) = "" Cells(f, 6) = "" Cells(f, 7) = "" Next f End If
nu har jeg prøvet at sætte det ind i arket som du har beskrevet men jeg kan ikke lige få den til at virke. Men ellers tak skal du havde for hurtigt svar
Navnet forventes indtastet i celle A1 På ark2 ligger navnelisten - startende i A1 Koden kopieres over i VBA - Ark1 Du har vel ændret sikkerhedsniveaueti Excel til at køre med makroer?
Hvis det kan være en hjælp - så kan jeg sende min udgave til dig - send en mail til: pb@supertekst-it.dk
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.