12. april 2006 - 13:09Der er
3 kommentarer og 2 løsninger
slå archivelogging fra
Jeg skal slå archivelogging fra på en database, og umiddelbart ser det OK ud, men de oplysninger jeg får med kommandoen "archive log list" virker modstridende....
... så har jeg faktisk fået slået det fra ?
Nedenfor kan man se konsoul output fra operationen, men det der trigger mit spørgsmål er, at der stadig står : Automatisk arkivering Aktiveret selvom der også står Databaselogtilstand Ingen arkiveringstilstand
Så er det slået fra eller hvad ?
mvh Anne
************* output***********
SQL> archive log list Databaselogtilstand Arkiveringstilstand Automatisk arkivering Aktiveret Arkiveringsdestination /u03/oradata/DB1/archive Ældste online-logsekvens 583 Næste online-logsekvens, der skal arkiveres 585 Aktuel logsekvens 585
sksvm1:oracle $ sqlplus "/ as sysdba" SQL> shutdown Database er lukket. Database er afmonteret. ORACLE-instans er lukket ned. SQL> startup mount exclusive ORACLE-instans er startet.
Total System Global Area 3676019104 bytes Fixed Size 735648 bytes Variable Size 1325400064 bytes Database Buffers 2348810240 bytes Redo Buffers 1073152 bytes Database er monteret. SQL> alter database noarchivelog; Database er ændret. SQL> alter database open; Database er ændret. SQL> archive log list Databaselogtilstand Ingen arkiveringstilstand Automatisk arkivering Aktiveret Arkiveringsdestination /u03/oradata/DB1/archive Ældste online-logsekvens 583 Aktuel logsekvens 585
Det er en Oracle 9.2.0.7 Det er rigtigt, jeg har ikke ændret log_archive_start i init.ora. EnterPrise Manager fortæller mig det samme. Det er meningen jeg skal afvikle nogle PL/SQL scripts mens archivelogging er slået fra, og så skal det slås til igen, så jeg fulgte bare en anvisning jeg havde fået.
Jeg ser nu at jeg kun har sat een af 2 parametre.
Tak for hjælpen, - pnielsen, drop et svar, - så deler I points
Foreslår den også at du tager en export inden du starter på det pl/sql script?
Umiddelbart ville jeg være skeptisk ved at slå det fra, så hellere køre med archiving og få de mange archive filer ud af det som ventet. Ellers så fuld backup inden du sætter basen i noarchivelog - og så sikre dig at der ikke sker anden aktivitet på basen mens det script kører.
Nej - jeg er IKKE en gammel bitter mand :-) Men har siddet i Oracle support i 6 år og har hørt de værste historier.
Tak for gode tips, - kynisk realisme er jo også altid bedre end ødelagte data :-)
Jeg har nogle indledende scripts, der afvikles mens systemet er live og der der archivelogging på databasen. Så stoppes systemet og alle de relevante tabeller eksporteres til en andet schema. Så slår jeg archivelogging fra (af performance hensyn , - vi skal klemme nedetiden ned under 12 timer (!!) og afvikler alle konverteringsscripts) Endelig afvikler jeg nogle kontrolscripts, og hvis/når resultatet er tilfredsstillende slår vi archivelogging til igen. Herefter opgraderer vi selve applikationen til at passe til den konverterede database.
mvh Anne
PS lige nu er jeg ved generalprøven, - og alt tegner OK :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.