Det kommer da an på, hvordan billedet kommer fra en html form med POST. Er det f.eks. et billede der er blevet oploadet? Et billede der hentes via et link?
Det burde stadig ikke være noget problem. I linien $img = imagecreatefromgif("fil.gif"); erstatter du bare "fil.gif" med stien til den oploadede fil. Læg mærke til, at du her ikke engang behøver kopiere den oploadede fil fra den midlertidig mappe, hvor den oprindeligt bliver lagt (temporary directory), da du jo selv gemmer den andet sted.
men coderdk hvad gør GD til PHP jeg har enablet php_gd2.dll i php.ini men hvad gør den og er det sandt at med php_gd2.dll slået til kan man kune behandle jpg og png filer og ikke bmp og gif?
BMP er jeg ikke sikker på, men jeg tror nu godt den kan - GIF kan den godt, men så skal det være den nyeste gd!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.