Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.
Det hedder en subquery, og det kan gøre livet lettere. Man pas på at du ikke laver noget der bliver for tungt. Denne er der absolut ingen problemer med
Jo den er der netop en del problemer med. For hver rækker den skal matche skal den finde max dato i tabellen - pyhaa..., gør derfor hellere sådan her:
Declare @max_dato select @max_dato = max(str_dato) from tabel select * from tabel where str_sted = hvad_det_nu_skal_være and str_dato = @max_dato
På en måde laver du kan et max opslag og sparer en røvfuld i performance ;O)
Hygge
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.