Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Nu kender jeg ikke en meter til PHP, men jeg antager, at der med Explode er tale om en kommando, der klipper et stykke ud af en streng. I delphi bruger man Copy kommandoen.
Ex: A := 'ABCDEF'; B := Copy(A, 2, 3); // Resultat: B = 'BCD'
Mht til en funktions oversigt, så har Delphi en udemærket indbygget help funktion. Copy funktionen findes således i den sektion der omhandler "string handling routines"
SourceStr := 'Hej+med+dig'; While SourceStr<>'' do Begin DividePos := Pos('+', SourceStr); If DividePos=0 Then DividePos=MaxInt; // Handles last word in Source
var s: string; sl: TStringList; i: Integer; begin s := 'hej+med+dig'; sl := TStringList.Create; try sl.Delimiter := '+'; sl.DelimitedText := s; for i := 0 to sl.Count - 1 do Memo1.Lines.Add(sl[i]); finally sl.Free; end;
Hov.. undskyld. Jeg ville egenlig have givet jer begge point, men jeg tror vist jeg misforstod noget. doc404 i owe you one! :D - men tak for hjælpen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.