03. februar 2001 - 16:09Der er
11 kommentarer og 1 løsning
vis kun første 30 tegn
jeg skal bruge et database udtræk, hvor der er et felt der hedder beskrivelse, det felt må indeholde op til 255 tegn, jeg skal bruge et udtræk, som kun tager de første 35 tegn, og derefter sætter nogle prikker (....)
det gør det da!! han sagde jo intet om at det skulle tjekke om det var flere end 35 tegn før den skrev punktumer, og hvad faen kan du ikke undvære 50 point??
Jeg ved ikke om jeg ikke har fået udtrykt mig ordentligt, men det tpill\'s kode gør er det jeg skal bruge, og da han svarede først, vil jeg mene det er mest rimeligt at han får pointene
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.