09. februar 2004 - 17:44Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Pointers tilo arrays or vectors
Hej med jer
Jeg er forholdsvis ny i C++, og er stødt ind i et problem når det gælder pointers til arrays og vector'er.
F.eks:
Node noder[10];
Mit spørgsmål går på hvordan får adressen på f.eks noder[7] ?? Bemærk at jeg ønsker at få adressen, og ikke indholdet i [7] !! Jeg må indrømme at de her * og & giver mig temmelig mange grå hår i hovedet. Næste spørgsmål er så: Hvordan får jeg en adresse på et objekt i en vector ??
Forresten... hvordan bærer jeg mig ad med at for adressen på et element i vector'en ??? Der virker &(minVector.operator [](7)); ikke !?!? Ved du hvordan ???
Du har helt ret ... &minVector[7] virker fint. Jeg troede bare at man tilgik vector'en ala Java. Men det lader til at C++ engang imellem er mere simpel end jeg antog !!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.